Türkiye’de koronavirüs önlemleri kapsamında yılbaşında 4 günlük kısıtlama uygulanacak. Kısıtlamada meskende kalmak istemeyenler, tabiatla iç içe tatil planı yapmaya başladı. Tatilcilerin adresi ise Karadeniz oluyor. Bölgede bungalov konutlar ve kaplıca otelleri yılbaşı tatili için tercih ediliyor. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki ünlü Ayder Yaylası’nda lüks bungolav konutların geceliği ise çift kişi bin ile 2 bin TL ortasında değişiyor. Yaylada lüks ahşap otellerde 4 günlük tatil için çiftlerden 3 bin TL'lik paket fiyatlar isteniyor. Ahşap, iki katlı şömineli, jakuzili konutlar ve otellerde izole olarak tatil planlayanlar şimdiden rezervasyonlarını yaptırdı. 

SIHHAT İÇİN KAPLICALARA İLGİ ARTTI

Koronavirüs salgını ve soğuk havalara karşı beden bağışıklıklarını güçlü tutmak isteyenlerin yılbaşı tatilinde ise tercihleri termal kaplıcalar oluyor. Rize'nin İkizdere ilçesi Ilıca köyünde 260 metre derinlikten 72 derece sıcaklıkla yüzeye çıkarken granit ve taşlara teması ile litresinde 4561 mineral oranı ile dünyanın en kalitelilerinden olduğu belirtilen termal su, şifa arayanların adresi oluyor. Yılbaşında otellerde rezervasyon yaptıranlara ise seyahat müsaade dokümanı niteliğindeki rezervasyon formu gönderiliyor. Bu formu polis noktalarında ibraz edenler kısıtlamadan muaf tutuluyor.

‘BOL OKSİJENLİ TERMAL TATİLİ’ Termal Kaplıca Merkezi yöneticisi Maksat Ekşi, 4 günlük yılbaşı kısıtlamasında paket programlar hazırladıklarını belirterek, “Misafirlerimiz ile yapılan rezervasyon formları sayesinde seyahat kısıtlamasından muaf olacaklar. Otel güzergahında karşılaşacakları polis denetimlerinde rezervasyon formları seyahat müsaadesi niteliğinde olacak. Pandemi yorgunluğu atmak için tesisimizi tercih edecek olan konuklarımız, tabiat ile iç içe bir konaklama geçirecekler. 30 dönüm arazi üzerine heyeti olan tesisimizde bol oksijen, tabiatın mükemmel sesi ve görünümüyle termal kaplıcamızda konuklar, sağlıklı hoş bir tatil süreci geçirebilirler” dedi.

‘BUNGOLAV KONUTLAR TERCİH EDİLİYOR’

Ayder Yaylası’nda turizm işletmecisi Ali Haşimoğlu, "Bu yıl Akdeniz turizmine nazaran ise Karadeniz biraz daha ağırdı. Bunun sebebi de natürel ki harika tabiatı. Hafta sonu kısıtlamalarının başlamasıyla bir arada beşerler yine tabiata yöneldiler. Yılbaşındaki 4 günlük kısıtlama için şimdiden ağır bir talep var. 4 gün meskende geçirmek istemeyenler tabiata yöneldiler ve tercihlerini de en çok bungalov meskenlerden yana kullanıyorlar. Bungalov meskenler temas ortamını azaltıyor, beşerler kendilerini daha özgür hissediyorlar” diye konuştu.‘YÜZDE 80 DOLULUĞA ULAŞTIK’

Ayder Yaylası’nda bungalov tesis işletmecisi Hasan Durmuş da, "Pandemi münasebetiyle tüm dünyada turizm bölümünde kahırlar yaşanırken aslında biz bungalov işletmecileri bu durumdan çok etkilenmedik. Zira insanların tatil tercihleri dağ konutlarından yana değişti. Burada tatil yapmak isteyenler, kendilerine ilişkin bir alanda bulunuyorlar, kimseyle temas etmiyorlar. Tabiatın onlara sunduğu harika görünümün ve pak havanın keyfini yaşıyorlar. Hafta sonu kısıtlamalarında da bungalovlarımız dolu oluyor. Önümüzdeki 4 günlük yılbaşı kısıtlaması için de şu anda yüzde 80 rezervasyonu tamamladık” tabirlerini kullandı.
KAYNAK: DHA
Editör: TUNAHAN ERTAN