Gerçek 101 Okey Kuralları Nelerdir geli hep beraber inceleyelim. 101 Okey oyunu çoğu kişi tarafından oynanan ve sevilen oyunlardan biridir. Bu nedenle nasıl oynandığı insanlar tarafından merak konusu oldu. Her oyunun belirli bir kuralları olduğu gibi 101 okey oyununun da kuralları bulunmaktadır. Peki 101 Okey nasıl oynanır101 Okey oyununun bitme kuralları ve hesaplaması konusunu sizlere detaylıca derledik.

Okey oyunları en sevilen oyunlar arasında yer almaktadır. Okey oyunları arasında son yıllarda oldukça çok oynanan 101 okey oyunu da bu oyunlardan birisidir. Normal okeye göre 101 okey oyunun kuralları biraz farklıdır. Bu kurallara göre oynanması gerekmektedir.

Gerçek 101 Okey Kuralları Nelerdir
Gerçek 101 Okey Kuralları Nelerdir

Gerçek 101 Okey Nasıl Oynanır?

101 Okey oyunu toplamda 4 kişi ile ve birden fazla tur ile oynanmaktadır. Bu oyundaki amaç az puan biriktirmektir. Oyun sonunda ise en az puana sahip olan oyuncu oyunun galibidir. Puanlar elde kalan taşların üzerindeki sayıların toplanması ile hesaplanır.

Oyun içerisinde bir kişi dağıtıcı seçilir ve her oyuncuya 21 taş dağıtır iken kendisine 22 taş alır. Geri kalan taşlar kapalı durur. Bir taş açıktı, buna da okey denir. Oyun saat yönünün tersine doğru oynanır. Taşları dağıtan kişi oyuna başlar ve taş çekmeden yanındaki, oyuncuya taş atar. Sırası gelen oyuncu desteden taş çeker ve ellerindeki serilerin toplamı 101 sayısına ulaşıyor ise elini açabilir. Oyuncu elini açamıyor ise yere bir taş atmak zorundadır. Eğer elini açan oyuncu tüm elini açsa dahi yere bir taş atmak zorundadır.

101 Okey Oyununda Bitme Kuralları ve Hesaplama

101 okey oyununun bitmesi ve elinin açılabilmesi için oyuncunun elindeki serilerin toplamı 101 olmalıdır. Mevcut açılmış taşlara ise oyuncu kendi taşlarından ekleyebilir. Fakat bunun için oyuncunun en az 101 sayısına ulaşmış olması ve elini açmış olması gerekir.

Oyunun sonlandırılması için oyunculardan birinin ıstakasındaki tüm taşları oynamış ve son taşı masaya atmış olması gerekir. Eğer taş destesinde hiç taş kalmamış ise ve oyunculardan kimse oyunu bitirememiş ise her oyuncunun kalan taşları sayılır ve kendi puanlarına eklenir. El açmamış her oyuncuya 202 puan yazılır. Eğer oyunculardan her biri tüm taşlarını oynamış ve son taşı da masaya atmış ise -101 puan alır.

Okeyden farkları:

Okey gibi 14 taşla değil, 21 taşla oynanır.

Gösterge seçeneği yok.

12-13-1 per olarak kabul edilmez.

101 Okey’de kasa yok.

Okeydeki gibi oyunu kazanmak için tüm eli dizip, eli bitirmek gerekli değildir. Eli bitmese bile, elini açıp en az cezayı alan oyuncu/oyuncular oyunu kazanır.

Soldan taş almak için eli açmak gereklidir.

Oyunun Amacı:

Oyunun genel olarak amacı ıstakadaki tüm taşları elden çıkarmaktır. Bunu başarabilen oyuncu, oyunu bitirir ve Çipleri kazanır. Ancak oyunu kazanmak için tüm taşları elden çıkarmak zorunlu değil. Oyun sonunda açarak ve işleyerek elinden taşları çıkarmaya çalışan oyuncuların ellerinde kalan sayılar toplanır. Sıralamada en az ceza alan oyuncu oyunu ve dolayısıyla Çipleri kazanır.

Oyunun Oynanışı:

Oyuna ilk başlayan oyuncuya 22, diğer oyunculara 21 taş dağıtılır. İlk oyuncu elinden bir taş atar.

Oyuncular ıstakalarındaki taşları en az 3’lü olacak perlere veya çiftlere göre dizmeye çalışırlar.

Bir oyuncu hem seri, hem çift açamaz. Ancak elini açtıktan sonra seri ve çift işleme yapabilir.

101 Okey’de kasa yok.

Okeydeki gibi oyunu kazanmak için tüm eli dizip, eli bitirmek gerekli değildir. Eli bitmese bile, elini açıp en az cezayı alan oyuncu/oyuncular oyunu kazanır.

Soldan taş almak için eli açmak gereklidir.

Seri Açma

Sırası gelen oyuncu elindeki seri perlerin toplamı 101’i geçerse, elini yere açabilir. (Katlamasız oyunlarda)

Seri açtıktan sonra işleme yapmak serbesttir. Oyuncular açtıkları elde işleme yapabilirler.

Çift Açma

Sırası gelen oyuncu elindeki çiftlerin toplamı 5 çifti geçerse, elini yere açabilir. (Yine oyun katlamasız olursa)

Çift açtıktan sonra sadece çift değil, seri perlere de işleyebilirler. Oyuncular açtıkları elde işleme yapabilirler.

Taş İşleme Kuralları:

Oyun 3 şekilde bitebilir:

1. Bir oyuncu tüm 21 taşını dizerek elini bitirir.

2. Bir oyuncu taşlarının bir kısmını dizip, açtıktan sonra yerde açılmış diğer perlere işleme yaparak eli bitirir.

3. Taş biter. En düşük cezayı alan oyuncu/ oyuncular oyunu kazanır.

Oyun Sonu ve Kazananın Belirlenmesi

İşleme yapmak için eli açmış olmak yeterlidir. Çift açan seri işleme, seri açan çift işleme yapabilir.

Bir sırada tek bir pere yan yana en çok 2 taş işlenir. Örn; 7-8-9 perine aynı elde 5-6 işleyebilir, ancak 4 işleyemez. 4 işlemek için oyuncu sıranın tekrar kendisine gelmesini bekler.

Oyun Sonu Çiplerin Dağıtımı

Oyun sonunda elini açan tüm oyuncular arasında bir sıralama yapılır.

Eğer sadece bir oyuncu elini açmışsa tüm oyuncuların ortaya koyduğu Çipi elini açan oyuncu kazanır.

Birden çok oyuncu elini açmışsa aralarında sıralama yapılır. Cezası en düşük olan oyuncu ortaya konan Çipin 4’te 3’ünü, yani oyun başında ortaya koyduğunun 3 katını alır. İkinci gelen oyuncu ise, 4’te 1’ini, yani oyun başında ortaya koyduğu Çip kadarını alır.

Oyuncuların eşit cezayı alması durumunda, Çipler eşit ceza alan oyuncular arasında paylaştırılır.

Oyun Türleri

Katlamalı Oyunlar

Katlamalı oyunlarda el açmak için gerekli minumum sayı 101 değil, değişkendir. İlk oyuncu 101 sayı veya 5 çift ile elini açabilir. Ancak ondan sonra elini açacak her oyuncu bir önceki oyuncudan 1 fazla toplam sayıya sahip olmak zorundadır.

Örneğin bir oyuncu 102 sayı ile açtıktan sonra, ondan sonra elini açacak oyuncunun artık 101 değil, 103 sayısını yakalaması gereklidir. Çift için ise bir fazla çifte gerek duyulur.

Turlu Oyunlar

101 Elit’te 1’den 4’e çok turlu oyun seçeneği mevcut. Çok turlu oyunlarda her turda alınan cezalar toplanır. Oyun sonunda en az cezayı almış olan oyuncu/oyuncular kazanır. Çip değişimi her turda değil, oyun bitiminde olur.

Yardımlı Oyunlar

Oyunda iki tür oyun seçeneği mevcut: Yardımlı ve yardımsız oyunlar. Yardımlı oyunlar işler taşlar işaretlenir, okey ters döner, oyuncular işleme yaparken Hızlı işle seçeneğini kullanabilir.

Yardımsız Oyunlar

Hızlı İşle seçeneği bulunmaz. İşler taşlar işaretli değildir ve okey ters dönmez.

Oyun Cezaları

Oyuncunun ceza alabileceği birkaç durum var. Ceza ise 101 puandır.

Eli minumum sayıyı geçmediği halde açma veya eli ortaya açıp, toplama.

İşler taş veya okey atma.

Editör: TUNAHAN ERTAN