Google Play Store’daki bir uygulamayı yayınlamak için bir Google Play Geliştirici hesabına abone olmanız gerekir. Bir kerelik 25 ABD doları kayıt ücreti vardır. Bu google play oyun yayınlama ücretide aynıdır ve bir kez ödenmektedir. Google play oyun/uygulama yayınlama ücretinin iadesi yoktur. Hesap kapanırsa dahi ücret iadesi alınamaz. Google Play Store Uygulama Yayınlatma Ücreti Fiyatı yazımızın devamında bahsedeceğiz. Yazımıza devam etmeden Apple App Store Uygulama Yayınlama Ücreti yazımızı okuyabilirsiniz.

Google Play Store Uygulama Yayınlama fiyatı
Google Play Store Uygulama Yayınlama fiyatı

Google Play Store'a uygulama yükleme

Günümüzde oldukça yaygınlaşan akıllı telefonlar aynı zamanda bir pazar halini almış durumda. Bu kadar yaygın kullanılması önemli bir müşteri grubu oluşmasını sağlıyor. Bu potansiyel müşteri grubunu göz önünde bulundurursaküAndroidüuygulama ve oyunların bu kadar çok olması da normal gözükecektir.ü

Birçok insan uygulama ve oyun yazarak, uygulamasını diğer insanlarla paylaşmak, para kazanmak istiyor. Siz de birüAndroidüuygulama yazmışsanız, ufak bir ücret karşılığındaüGoogle Play Store'a yükleyebilirsiniz. HerkesinüGoogle Play Store'a uygulama yüklemeühakkı var.

Google Play Store'a nasıl uygulama yüklerim?

Google Play Store'a uygulama yüklemek için üöncelikle bir Google Play Geliştirici hesabına sahip olmanız gerekir.

1.üGoogle Play Geliştirici Konsoluülinkine tıklayın.

2. Google hesabınız ile giriş yapın.

3. Ödeme işlemine devam et diyerek 25 dolar kayıt ücretini ödemeniz gerekiyor. Ücreti ödediğinizde Google Play Geliştirici Konsoluna sahip olursunuz.

Google Play Geliştirici konsolunuz olduğuna göre artık bir uygulama yükleyebilirsiniz.

Google Play Store'a uygulama yüklemek için:

1.üGoogle Play Geliştirici Konsoluülinkine tıklayın ve Geliştirici hesabınıza girin.

2. Mevcut uygulamaların görüntülendiği bir sayfa açılacak. Yeni uygulamalar ekleyin butonuna basın.

3. Uygulama için dil, ve başlık bilgilerini girin.ü

4. APK yükle butonuna basarak uygulamanızı yükleyin.

5.Açılacak sayfada üç seçenek sunulacak. Beta testi, Alfa testi ve Üretim.

Uygulamanızın henüz kullanıcılar ile buluşmadığını düşünüyorsanız testlerden birini seçebilirsiniz. Bu şekilde yalnızca bazı kullanıcılar için kullanıma açmayı da sağlayabilirsiniz.ü

6. Üretim için hazır olduğunuzu varsayarsak, Üretim kısmına APK dosyanızı yükleyin.

7. Artık özellikler ile ilgilenebilirsiniz. Sol menüde Mağaza girişi sekmesine tıklayın. Bu kısımda kullanıcıların uygulamanızı nasıl göreceğini ayarlamalısınız. Başlık, Tanıtım Metni ve resimleri burdan ekleyin.

8. Yine aynı sayfanın alt kısmından Kategoriyi seçin. Doğru kategoriyi seçmeniz önemli.

9. Sol menüde bulunan Fiyatlandırma sekmesine geçiş yapın. Bu kısımda uygulamanın yayınlanacağı ülkeleri ve uygulamanın fiyatını seçin.

10. Tüm bu işlemler bittiğinde sağ üst köşede Yayınla butonu gözükecek. Yayınla butonu ile uygulamanızı yayınlayabilirsiniz.

Bu adımları uygularsanız siz de Google Play Store'a uygulama veya oyun yükleyebilirsiniz.

Google Play Store nedir ne işe yarar?

Google Play Hizmetleri Android cihazınızda bulunan uygulamaların güncellenmesi için gerekli olan uygulamadır. Telefonunuzda bulunmaması halinde uygulamarınız düzgün çalışmayabilir. Google Play Hizmetler uygulamasını Play Store'dan indirebilirsiniz.

Editör: TUNAHAN ERTAN