Göz Kalemi Göze Zarar Verir Mi? Göz Kalemi Körlüğe Neden Olur Mu? Göz kalemleri gözleri daha belirgin ve çekici hale getirmeyi amaçlayan makyaj malzemelerindendir. Bu popüler makyaj ürününün geçmişi eski Mısır medeniyetlerine kadar uzanır. Fakat göz kalemi bazı kişilerde çeşitli sağlık sorunlarına, zararlara neden olabilmektedir.

Uzmanlar göz kaleminin en sık karşılaşılan zararının alerjik reaksiyon olduğunu bildiriyorlar. Göz kalemine karşı alerji geliştiğinde blefarit denilen göz kapağı iltihabı meydana gelir ve göz çevresinde göz kapağında kızarıklık, şişlik gibi belirtiler görülür.

GÖZ KALEMİNİN ZARARLARI

Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, göz kaleminin zararları hakkında bize şu bilgiler veriyor; göz kalemi balmumu, yağ, silikon gibi makyajın gözde kalma periyodunu uzatan maddeler barındırır. Göze sürüldüğünde göz yaşı tabakasına giren bu maddeler özellikle göz yapısı hassas olan kişilerde göz kuruluğuna ve gözlerde hassaslaşmaya neden olabilir. Göz kaleminin bir günden fazla kullanılması durumunda göz kalemindeki yağ ve mumlar, kontakt lenslere de yapışıyor. Bu da göze zarar verebiliyor."

GÖZ ENFEKSİYOUNA SEBEP OLABİLİR

Özellikle kalitesiz marka göz kalemleri gözde tahriş, kızarıklık, göz enfeksiyonu, bulanık görme gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir, hatta lens kullanıyorsanız göz kalemi kullanmak kontakt lensin gözyaşı tabakasındaki partiküllerden dolayı görüntüyü bulutlandırmasına neden olabilir.

Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu göz kaleminin zararlarını önlemek için tavsiyeleri şunlardır;

  1. Yalnızca göz kalemi sürseniz de mutlaka makyajınızı silip öyle yatın.
  2. Çevirmeli uçla açılan göz kalemlerinde her kullanmanızdan önce ucundan bir miktar kesip öyle kullanın.

Dermatoloji Uzmanı Erçin Özüntürk göz kaleminin göze zararlı hakkında bize şu bilgileri veriyor;
Göz kalemlerinin içerisinde de zararlı maddeler bulunabilir, ve bunlar yalnızca kuruma ve yanmalara neden olmazlar, ayrıca içeriğinde zararlı kimyasal madde olan göz kalemleri görme bozukluklarına ve ciddi göz sorunlarına da sebep olabilir.

PARABEN İÇERİKLİ GÖZ KALEMLERİNE DİKKAT

Göz kalemi satın alırken kansere neden olan paraben içerikli göz kalemlerinden uzak durmalıdır. Göz kaleminin içeriğinde kurşun yer almamalıdır. Özellikle hamile kadınlar içeriğinde kurşun maddesi olan göz kalemlerini tercih etmemelidir.

göz kalemi göze zarar verir mi, göz kalemi körlüğe neden olur mu, göz enfeksiyonun sebebi göz kalemi olabilir mi, göz kaleminin içinde ki maddeler göze nasıl zarar verir, iltihabın sebebi göz kalemi olabilir mi, paraben içerikli göz kalemleri göze ne gibi zararlar verebilir

Editör: TUNAHAN ERTAN