Grup Yorum üyeleri, yarın Yenikapı’da düzenlemek istedikleri konserin engellenmeye çalışıldığını söyledi. Yaklaşık 1 aydır Polonezköy’de prova yapan Grup Yorum üyeleri, polis tarafından yaka paça gözaltına alındıklarını belirterek “Ne olursa olsun o konsere çıkacağız” dedi.

Sosyal medya üzerinden konsere izin verildiği paylaşımları yapılırken, daha sonra İstanbul Valiliği, konsere izin verilmediğini duyurdu. Bunun üzerine Grup Yorum üyeleri mahkemeye başvurdu. Mahkeme sürecini bekleyen Grup Yorum üyeleri, son 1 aydır konsere hazırlanmak için prova yapıyor.

‘PROVA YAPTIKLARI TESPİT EDİLMİŞTİR’

Beykoz Polenezköy’de provalarına devam eden Dilan Poyraz, Bahar Kurt, Betül Varan, Eren Erdem, Barış Yüksel ve Sercan Toptancı önceki gün polis tarafından gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından serbet bırakılan Grup Yorum üyeleri, yaşadıklarını gazetemize anlattı.

Sahneden aşağı atılarak ve yerlerde sürülerek gözaltına alındıklarını söyleyen Grup Yorum üyeleri, “Bir aydır provalarımız sorunsuz devam ediyordu. Ancak provamızda video çekimi yapacaktık. Bunun üzerine gelen 2 sivil polis, çekimi izlemek istediklerini söylediler. Buna izin vermediğimiz için prova alanına sayıları artan polisler geldi. Ve bizi sahneden atarak gözaltına aldılar. Tutanağa ise ‘prova yaptıkları tespit edilmiştir’ yazdılar. Gözaltı aracında üzerimizde tepindiler. Sağlık kontrolünün ardından ise mesafeli oturmamız gerektiğini söylediler. Hastanede idrar tahlili yapılırken içeri girerek tacizde bulundular. Gözaltı aracındayken ilk kez ‘size türkü söyletmeyeceğiz’ dediklerini duyduk” dediler.

"Bu konseri yapmamamız için her türlü engellemeyi yapıyorlar, baskı uyguluyorlar"

Eşzamanlı olarak Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi’nin de polis tarafından basıldığını söyleyen Grup Yorum üyeleri, “Konserle ilgili her şeyi almışlar. Konser için hazırlanan afişleri de toplamışlar. Geçenlerde yine konser çalışması yapan bir dinleyicimizi gözaltına aldılar. Pandemi yasaklarını bahane gösteriyorlar ancak biz her türlü hazırlığımızı yaptık. Açık alanda kurallara uyarak konserimizi yapmak istiyoruz. Tek sebepleri pandemi olsun. Harbiye’de açık alanda konserler yapılıyor. Şimdi de sokağa çıkma yasağından bahsediliyor. Bizim konserimiz için sokağa çıkma yasağı uygulanabileceğini düşünüyoruz. Aslında bu konseri yapmamamız için her türlü engellemeyi yapıyorlar, baskı uyguluyorlar ancak bizler 9 Ağustos’ta konserimizi gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Konsere gitmek isteyenler gözaltına alındı

Grup Yorum’un bugün saat 15.00’de Yenikapı’da gerçekleştireceğini duyurduğu konsere gitmek isteyenler gözaltına alınıp, daha sonra serbest bırakıldı.

Grup Yorum'un bugün saat 15.00'de Yenikapı'da gerçekleştireceğiü'9. Bağımsız Türkiye' konserine polis müdahale etti. Konser alanına giriş çıkışlar kapatıldı. Konser alanına girmek isteyenler güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Halkın Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamada, Ercan Işık, Erkan Işık, Onurcan Bayrak, Can Bulut ve Doğucan Erkmen Yenikapı'dan gözaltına alınıp, karakolda serbest bırakıldıkları bildirildi.

"Adil yargılanma talebi" veü"Grup Yorum üzerindeki baskıların kaldırılması" talebiyle başlattıkları ölüm orucunda yaşamını yitiren Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek'e ithaf edilen konsere İstanbul Valiliği izin verilmeyeceğini duyurmuştu. Grup Yorum, tüm engellemelere karşın konseri yapacağını açıklamıştı.

Editör: TUNAHAN ERTAN