ANKARA - Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesi hafta sonu, belediye başkanlığı seçimi için sandık başına gitti. Toplam bin 830 kayıtlı seçmenin bulunduğu, 8 farklı adayın yarıştığı beldede, seçimin galibi geçerli bin 704 oyun bin 21’ini alan AK Parti’nin adayı Erol Karabacak oldu.

Yıllardır atıl durumda olan yolların onarıldığı, çekmeyen telefonların mobil alıcılarla çekmesinin sağlandığı, bakanların ve milletvekillerinin çıkarma yaptığı Güney seçimlerinde sandık başında engelleme ve seçmenlere para verildiği iddiaları gündeme geldi.

Seçim sonuçlarını, “Erken seçim çığırtkanlığı yapanlara duyurulur” ifadeleriyle duyuran AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’ye ise muhalefet temsilcileri tepki gösterdi ve belde seçiminin ülkenin genelini yansıtmadığı ifade edildi.

AK PARTİ VE BBP’NİN ADAYI OYLARIN YÜZDE 97’SİNİ ALDI

Yeniden belediye statüsü kazanmasının ardından sandıkların kurulduğu Güney, tarihinin en hareketli seçim günlerini geride bıraktı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun aralarında bulunduğu bakanlar ve AK Partili Milletvekillerinin iktidar partisi adayı için oy istediği beldede atıl durumda olan yollar, kanalizasyonlar ve binalar seçim öncesinde onarıldı.

24 Haziran 2018’de yapılan genel seçimlerde Sinanpaşa’ya bağlı olarak 4 sandığın kurulduğu beldede Cumhur İttifakı’nı temsil eden AK Parti ve MHP oyların yüzde 68’ini almıştı. Hafta sonu yapılan Güney Belediye Başkanlığı seçimlerinde ise AK Partili aday Karabacak yüzde 63,6, Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) adayı Süleyman Çağlar ise yüzde 31,4 oranında oy aldı. Diğer beş adayın toplam oy oranı ise yüzde 3’te kaldı.

BBP’nin de Cumhur İttifakı ortağı olduğu düşünüldüğünde beldede ittifakın oy oranı yüzde 97’yi buldu. Cumhur İttifakı temsilcileri bunun genel tabloya dair de olumlu bir sonuç olduğu yorumlarını dile getirdi. Belde seçiminin ülke genelini yansıtmadığını, küçük yerlerde isimler üzerinden sonuçların belirleyici olduğunu belirten muhalefet temsilcileri ise Güney seçim sonucunun Türkiye’nin genelini yansıtmadığı görüşünü savundu.

SEÇİMİ KAZANAN AK PARTİLİ KARABACAK: HÜKÜMETİMİZİN ELİNİ KUVETLENDİRDİK

Seçime Cumhur İttifakı’nın adayı olarak giren, Türkiye Belediyeler Birliği’nin beldeye hibe ettiği araçların üzerine fotoğraflar çekilen ve seçimi kazanan AK Partili Erol Karabacak, seçim sonuçlarına ilişkin, “Seçim sonuçları gayet güzel oldu. En azından hükümetimizin elini kuvvetlendirdik. Partiler seçim seçim diye Cumhurbaşkanımıza yükleniyorlardı. Cumhurbaşkanımızı taçlandırdık. Bu bizim için gurur verici. Bakanlarımızın verdiği sözlerle inşallah Güney’i şık bir vaziyete getireceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Seçim öncesinde bakanların kendisine verdiği desteğin eleştirilmesini anlamadığını ve bu durumu “Olması gereken bir şey” ifadeleriyle değerlendiren Karabacak, “Bakanların partisinin belediye başkanı adaylarına destek vermemesi mi gerekiyormuş?” diye sordu ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakan da olsa tabii ki destek vermesi gerekiyor. Bu Türkiye’de tek seçim olduğu için abartılı gözüküyor ama buraya diğer partilerin temsilcileri de geldi. Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu da Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mehmet Destici de geldi. Bana göre bu gayet normal bir şey. Biz bakanlarımızdan projelerimizin hayata geçmesi noktasında sözlerimizi aldık. Güney’i güzel bir yer haline getireceğinin sözünü verdiler. Güney’de en büyük sıkıntı suydu. Hangi asırda yaşıyoruz? Sabah bir akşam bir saat su akıyordu. Bırakın da Güney’e biraz hizmet yapsınlar.”

GELECEK PARTİLİ ÜSTÜN: SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SEÇİM YAPILDI

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan Gelecek Partisi ilk seçimine Güney’de katıldı. Gelecek Partisi’nin adayı Osman Aydebe 17 oy alarak 5'inci sırada yer aldı. Ülke gündemine damga vuran seçimi Güney’de takip eden Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün, seçime ilişkin, “30 yıldan beri seçimlere katılıyorum. Dünkü manzarayı hayatımın hiçbir zamanında görmedim” değerlendirmesi yaptı.

Sandık başlarında jandarmanın müdahalesine tanıklık ettiklerini, gençlerin tartaklanıp biber gazına maruz bırakıldığını ifade eden Üstün, “Silahların gölgesinde bir seçim yapıldı. Jandarmanın ellerinde ağır silahlar vardı. Diyelim ki bir caydarıcı güç olarak durur kolluk ama burada tam teçhizatlı jandarma neden vardı? Güney’de böylesi bir katı güvenlik alıyormuş havasında baskı uygulanması zaten başta seçimle, demokrasiyle ilgili bir sorunu ortaya koyuyor. Sanki güvenlik güçleri seçimi yönetiyor gibi bir hava estirilmek istenmişti” diye konuştu.

‘BÜTÜN SEÇMENLERE TABLET VERİLDİĞİ SÖYLENDİ’

Güney’de AK Parti’nin yıllardır hakimiyetinin olmasına rağmen hizmet götürülmediğini söyleyen Gelecek Partili Üstün, beldede seçim öncesi seçmenlere tablet ve para verildiği söylemlerinin konuşulduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ne zaman seçim kararı alındı ve Gelecek Partisi de ‘Biz adayız’ dedi ve seçime asıldı, iktidar Güney’i hatırlar hale geldi. Yapılmayan asfaltlar yapıldı. Devlet Su İşleri araçları günlerce oradan çıkmadı. Yıllarca orada cep telefonu çekmezken mobil vericiler yerleştirildi. Seçim gecesi neredeyse bütün seçmenlere tablet verildiği söylendi. Tek tek paralar dağıtıldığı söylendi. Seçim yasakları diye bir şey var. Bakanlar, milletvekilleri, kamu görevlileri seçim yasaklarına tabidir ve makam araçlarını seçim için kullanamazlar. Bu sıfatla bir seçim çalışması yapamazlar. Seçim yasakları cumartesi günü altıda başladı ama son gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu makam arabalarıyla, 34 resmi araçla Güney’e geldi ve miting yaptı. Seçim yasakları ilan edilmiş, siyasi etik kuralları ihlal edilmiş.”

‘İKTİDAR GELECEK PARTİSİ’NDEN KORKUSUNA HER GÜN BAKAN GÖNDERDİ’

AK Parti’nin bütün iktidar gücünü kullanarak seçimi kazandığını fakat demokrasinin yara aldığını belirten Üstün, partisinin seçimi kazanamamasına rağmen önemli tecrübeler edindiğini belirterek şunları söyledi:

“Gelecek Partisi orada yeni bir parti. Seçime girme hakkımızı itiraz üzerine almıştık ve sembolik de olsa bir aday gösterelim demiştik. İktidarı sıkıştırmak adına aday gösterdik. Bu amaca ulaştık mı ulaştık. İktidar Gelecek Partisi’nden korkusuna Güney’e neredeyse her gün bakan gönderdi. Bin 600 oyun kullanıldığı yere neredeyse her gün bakan geldi. Bizim sıkıştırmalarımızla 20 yıldır hizmet görmeyen vatandaş bir kısım hizmeti görür oldu. Bizim teşkilatlarımız seçim tecrübesi yaşadı. Biz kendi üzerimize düşeni yaptık. Şu oyu bu oyu almamızın önemi yok. Önemli olan burada seçime girmiş olmak ve burada oy pusulasında Gelecek Partisi’nin çınar yaprağı amblemini göstermekti. Bizim için ciddi bir tecrübe oldu. “

‘ERKEN SEÇİM BEKLENTİSİ TÜRKİYE’DE VAR’

Güney seçim sonuçlarının Türkiye’nin genelini yansıtmadığını belirten Üstün, AK Partili Mehmet Özhaseki’nin “Erken seçim çığırtkanlığı yapanlara duyurulur” sözlerine de tepki gösterdi. Özhaseki’nin, aday olup kaybettiği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin hatırlatan Üstün, “Sayın Özhaseki bu seçim sonuçları üzerinden bir değerlendirme yapıyorsa, Ankara’yı kaybettiğinde de bunu demesi lazımdı. ‘Başkenti, İstanbul’u, Antalya’yı, İzmir’i kaybettik bir erken seçim olması lazım’ demeliydi. Demiş mi dememiş” ifadelerini kullandı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bin 600 oyun kullanıldığı küçücük bir beldeden sonuç çıkarıyor olması Özhaseki’nin siyasi tecrübesine yakışmıyor. Özhaseki’den daha nitelikli bir değerlendirme bekliyoruz. Bu zorlamalarla elde ettikleri bu sonuçtan değerlendirme üretemezler. Erken seçim beklentisi Türkiye’de vardır ve cin şişeden çıkmıştır. İktidar partisi ülke çapında oy kaybına devam etmektedir. İktidar partisi yetkilileri sokakta yürüyemez hale gelmişler. Ankara’nın merkezi Kızılay’da yürüyemez hale gelmiş. Özhaseki Meclis’ten çıksın, Sıhhiye’ye kadar yürüsün bakalım yürüyebiliyor mu?"

‘İNSANLARIN KOLLARINA GİREREK SANDIĞA GÖTÜRDÜLER’

Seçime katılan tek kadın aday olan Yeniden Refah Partili Ayten Karakaya da seçim sürecinde seçmenlere baskı yapıldığını söyledi. Sandık başında sorunların yaşandığını ve tutanak tuttuklarını belirten Karakaya, “İnsanların kollarına girerek sandığa götürdüler. Malum partililer insanların kollarına girip oy kullanılan yerlere bile girmeye çalıştı. Orada gereken yapılmaya çalışıldı tutanak tutuldu ama halka baskı yapıldı. ‘Buraya gelecek imkanlar gelmez’ diyerek insanların üzerinde baskı yaratıldı” diye konuştu.

Seçim sonuçlarının ardından kaybetmediklerini, aksine kazanım elde ettiklerini belirten Karakaya, “Biz orada çalışmaya başladıktan sonra oraya hizmetler gelmeye başladı. Yol yok, asfalt yok, araba yürümüyor. Biz çalışmaya başladıktan sonra yollar yapıldı kültür evi onarıldı. Oradaki insanlar, ‘Biz yıllardır zebillik çektik, seçimden sonra bizi yine unutacaklar’ diyordu. Biz seçime katılarak Güney’e faydalı olduk. İnsanların üzerinde baskı yarattılar ve insanlar çekinerek oy kullandı” ifadelerini kullandı.

Seçim sonuçlarının ülkenin genelini yansıtmadığını belirten ve AK Partili Özhaseki’nin sözlerine tepki gösteren Karakaya, “40 yıllık siyasetçi böyle bir değerlendirme nasıl yapabilir ki? Bir beldede iki sülalenin savaşı vardı. İktidar partisi olduğu için, hizmet gelsin diye düşünüldüğü için seçimi kazandılar. Belde seçimini Türkiye geneliyle kıyaslamak çok yanlış. Bunu zaten önümüzdeki seçim sonuçlarında göreceğiz. Oradaki insanlar burada aile seçimi olduğunu, bize oy veremeyeceklerini belirtip genel seçimlerde bize destek vereceklerini ifade ettiler” dedi.

CHP’Lİ ADAY ÖZKAN: HÜKÜMET ERKEN SEÇİM YAPABİLİR

CHP’nin adayı Faruk Özkan ise oy kullanma sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını, oy sayımı sürecinde de sorun tespit etmediklerini söyledi. “Tartışmalar her zaman olur. Seçim gayet güzel oldu. Güney tarihinde böyle bir seçim görmemişti. Herkese hayırlı olsun” ifadelerini kullanan Özkan belde seçiminin ülkenin genelini yansıtmadığını ifade ederek şunları kaydetti:

“Herkes kazanmak için çalıştı. Bakan da geldi eski başbakan da geldi. Söyleyecek bir şeyimiz yok. Milletimizin tercihi böyle oldu. Hükümet kendisi değerlendirip erken seçimi yapabilir. Bu şahısa verilen bir seçimdi, ülkenin geneline dair bir şey anlatmıyor. Umarım genel seçim olur ve sonuçların nasıl olacağını görürüz.”

ERTANHABER NEDENHABER
Editör: TUNAHAN ERTAN