Hamit Altıntop, Riva'daki Hasan Doğan Ulusal Kadrolar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gerçekleştirilen Ziraat Türkiye Kupası son 16 çeşidi kura çekimi sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Altıntop, Türkiye'nin 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde Hollanda, Norveç, Karadağ, Letonya ve Cebelitarık ile yer aldığı G Grubu'yla ilgili olarak şunları söyledi:

"2020'ye baktığımızda A Ulusal Kadro'yla ilgili beklentiler çok yüksekti. O mevzuda da biraz beklentilerin azaldığını hissediyoruz. Biz ekibimize, hocamıza inanıyoruz, orada çok büyük bir kalite olduğunu biliyoruz. Yanlışsız konsantrasyonla, hakikat çalışma metoduyla daha üst yerlere düzeylere çıkartacağımızı da biliyoruz. Onun çalışmasını da yapıyoruz, onun istişaresi de içeride oluyor, bundan emin olabilirsiniz. 2020 bizi tatmin etmedi lakin artık mart ayında maçlarımızı oynayacağız, istikrarlı bir küme olduğunu düşünüyorum. Fakat biz istediğimiz performansı alana koyamadığımız vakit her gruba yenilebileceğimizi de biliyoruz. Ciddiyet bekliyoruz, takviye bekliyoruz, dua bekliyoruz ve hakikat metotla, hakikat sonuçlara ulaşacağız. Katiyen amaç Katar 2022." Hamit Altıntop, "Türk gruplarının tamamı Avrupa kupalarından elendi. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu, "Burada aslında ezalar olduğunu biliyoruz. Geçen yıllar maalesef Şampiyonlar Ligi'nde olsun Avrupa Ligi'nde olsun yeterli sonuçlar alamadık. Burada çok istesek de lakin gerçekçi olmak gerekir, çok büyük de umudumuz yoktu. Burada o denli bir periyoda geldik ki  burada önemli biçimde hasarları tespit edip, bu hasarları nasıl giderebiliriz... Bu yalnızca lafla değil, burada önemli halde profesyonellere paha vermek, onları takıma katmak, bilime ehemmiyet vermek, geliştirme araştırma konusunda önemli formda mesai yapmak gerekiyor. Burada güzel örnekler var, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda var... Biz onlar üzere olmak istemiyoruz lakin onlardan öğreneceğimiz çok şey olduğuna inanıyorum." formunda yanıtladı. Altıntop, Üstün Lig'deki tepe yarışıyla ilgili olarak ise, "Sonuçlara baktığımızda grupların düzeyi birbirine yakın. Herkes eşit bir ortamda oynuyor. Seyircisiz maçlar, kimileri için üzücü, kimileri için avantaj, büyük topluluklar için bir dezavantaj.  İçeride oynadıkları maçlarda taraftarlarının olmaması. Burada kendi eksiklerini, kendi artılarını daha uygun tartabilecekleri bir ortam olduğuna inanıyorum. Genel manada ligin gidişatını, grupların performansını, ferdi Türk arkadaşların performansı da çok âlâ." değerlendirmesinde bulundu. Hamit Altıntop, Ziraat Türkiye Kupası'nda genç futbolcuların oynamasının da altını çizerek, "Son tıpta genç isimler ortaya çıktı, umarım onlar daha fazla talih bulur. Federasyon açısından kıymetli olan, genç futbolculara fırsat verdikçe, onları yanlışsız bilgi ile donattığımızda ve desteklediğimizde en uygun halde performans göstereceklerini, bizi daha üst düzeye çekeceklerini biliyoruz." halinde konuştu. 
Editör: TUNAHAN ERTAN