İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye nazaran, toplu taşıma araçlarına artık HES kodu olmadan binilmeyecek. Uygulamaya 15 Ocak 2021 tarihinde başlayacak olan İBB, koronavirüs salgınının denetimini sağlayacak. Belirtilen tarihe kadar İstanbulkart’ına HES kodunu tanımlamayanlar kartlarını kullanamayacak. Uygulama Türkiye'nin tüm vilayetlerini kapsayacak. Pekala İstanbulkart’a HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
 
HES KODU NASIL ALINIR?

İstanbulkart HES Kodu eşleştirmesi için için öncelikle kişinin HES Kodu'na sahip olması gerekecek. HES kodu almak için Hayat Meskene Sığar uygulaması üzerinden 'HES Kodu İşlemleri' kısmına girilir 'HES Kodu Oluştur' butonuna tıklanır. KOD kullanım müddeti seçilir ve KOD oluşturulur.

 
E-devlet üzerinden HES Kodu Alma

HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz.

SMS ile HES Kodu Alma

HES yazıp ortalarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım mühleti yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

İSTANBULKART HES KODU TANIMLAMA İŞLEMİ 

Hayat Meskene Sığar uygulaması ya da SMS üzerinden aldığınız HES Kodunu, şahsî bilgiler ve telefon numarası https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul sitesindeki gerekli alanlara doldurarak tanımlanabilecek. Şayet İstanbulkart Taşınabilir kullanıcısı iseniz uygulamaya birinci girişte gerekli yönlendirmelerle birkaç adımda tanımlamanı yapabilirsiniz. Ya da aşağıdaki linke tıklayarak İstanbulkart'a HES kodu tanımlama sürecini yapabilirsiniz.İSTANBULKART HES KODU TANIMLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!
Editör: TUNAHAN ERTAN