Kılıçdaroğlu ve Özdağ
Kılıçdaroğlu ve Özdağ

Zafer Partisi, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ikinci turda destekleme kararı aldığını duyurdu.

7 maddelik mutabakat ile anlaşıldı

Bu akşam gerçekleşen görüşmede, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yedi maddelik mutabakat metni konusunda anlaştığı bildirildi. Gazeteci Saymaz, bu mutabakat metni çerçevesinde Zafer Partisi'nden iki kişinin etkin göç ve güvenlik politikalarında rol alacağını belirtti.

Kılıçdaroğlu ve Özdağ
Kılıçdaroğlu ve Özdağ

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu akşam gerçekleştirdiği görüşme sonucunda, yedi maddelik bir mutabakat metni üzerinde anlaşmaya vardıkları duyuruldu. Bu mutabakat metni aşağıdaki maddeleri içermektedir:

  1. Anayasa'nın ilk dört maddesi değiştirilmeyecek.
  2. Anayasa'nın 66. maddesi korunmaya devam edilecek.
  3. 1924 Anayasası'na bağlılık ilkesi benimsenecek.
  4. Sığınmacılar bir yıl içinde geri gönderilecek.
  5. Terörle etkin mücadele stratejik bir öncelik olacak.
  6. Yolsuzlukla kararlı bir şekilde mücadele edilecek.
  7. Kamudaki atamalarda liyakat esas alınacak.

Bu mutabakat metni, iki lider arasındaki görüşmeler sonucunda ortaya çıkan ve ilerleyen süreçte daha fazla ayrıntıyla ele alınacak bir anlaşmayı yansıtmaktadır.

Özdağ açıklama yaptı

Ümit Özdağ, bugünkü görüşmeye ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bu akşam Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelerek, mutabakat metni üzerinde çalıştık. Yarın saat 11.00'de Zafer Partisi Genel Merkezi'nde düzenleyeceğimiz ortak basın toplantısında, ayrıntıları Büyük Türk Milleti ile paylaşacağız" şeklinde belirtti.

Editör: TUNAHAN ERTAN