Kılıçdaroğlu
Kılıçdaroğlu

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ikinci tur için geri sayım başladığında Ankara'da oldukça önemli bir açıklama yapma gereği duydu. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüklenerek şunları söyledi: "Erdoğan, açık ve net bir şekilde ifade etmek istiyorum. Ülkenin sınırlarına ve namusuna sahip çıkmadın."

14 Mayıs seçimlerine ilişkin resmi olmayan sonuçlara göre, cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan 27 milyon 88 bin 360 oy alırken, Kemal Kılıçdaroğlu 24 milyon 568 bin 196 oy elde etti. Sinan Oğan ise ilk turda elenerek 2 milyon 829 bin 634 oy aldı. Bu sonuçlar doğrultusunda, Erdoğan ve Kılıçdaroğlu ikinci tura kalmıştır, çünkü hiçbiri yüzde 50+1 oy oranını geçememiştir.

KILIÇDAROĞLU CANLI YAYINDA KONUŞTU

Sinan Oğan’ın hangi ittifakı destekleyeceği merakla beklenirken, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, canlı yayında açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

28 Mayıs tarihinde ülkemizin ve milletimizin geleceği için son derece kritik bir seçime doğru ilerliyoruz. İki aday ve farklı düşünceleriyle birlikte, daha önce hiç yaşanmamış bir seçim havasıyla milletimizin karşısına çıkacağız. İlk turda bize inanan ve destek veren tüm vatandaşlarıma içtenlikle teşekkür ediyorum.

ERDOĞAN’IN İFTİRA KAMPANYALARI

Daha önce de belirttiğim gibi ilk turda sandıktan memnuniyetsizlik ve değişim mesajı çıktı. Erdoğan’ın küstahlığına dur dedik. İktidar partisinin oyları eridi.

DAHA MERT BİR RAKİP GÖRMEK İSTERDİM

Maalesef bir demokrasi şöleni ve huzur havasında geçmesi gereken seçim süreci Erdoğan’ın iftira kampanyalarıyla gölgelendi. Ben karşımda daha mert, daha yürekli bir rakip görmek isterdim.

SİYASİ KÜLTÜRÜMÜZ BİR KEZ DAHA LEKELENDİ

Bu ülkenin vatandaşı da miting meydanlarında montajdan medet ummayan adayları hak ediyordu. Yürekli insanları hak ediyordu. Siyasi kültürümüz bir kez daha lekelendi. Ancak milletimizi iftira ve karalama kampanyalarıyla aldatmaya çalışanlar amaçlarına ulaşamadı.

KİMİNİN ELİ İSTEMEYE İSTEMEYE ERDOĞAN’A GİTTİ

Sonuçta milletimiz ilk turda yetkiyi iktidar vermeyerek bu sistem ve zihniyetten memnuniyetsizliğini açık şekilde ortaya koydu. Milletimiz bize de çok etkili bir mesaj verdi. Kimi vatandaşlarımız sandığa gitmedi. Kimi sandıkta tepkisel oy kullandı. Kiminin de eli istemeye istemeye Erdoğan’a gitti. Biz de sizlerin mesajlarını aldık. Adalet, bereket ve huzuru getirmek için ulaşmamız gereken daha milyonlarca vatansever insanımız var. Bu 10 günde tüm gayretimizi sarf edeceğiz.

AHLAKSIZLIKLARI SINIR TANIMIYOR

Tüm tutanaklar elimizdedir. Tek bir oyun dahi hakkını yedirmeyeceğiz. Biz YSK’ya gerekli tüm itirazları yaptık. Son bir oy dahi doğru yazılana kadar tepelerindeyiz. Ancak bu seçim bir kez daha gösterdi ki bunların usulsüzlük ve ahlaksızlıkları sınır tanımıyor.

ÜLKEYİ UYUŞTURUCU BARONLARINA TESLİM ETTİN

Erdoğan, sen bu ülkeyi uyuşturucu baronlarına teslim ettin. Memleket mafya babalarının barınağına döndü. Buradan ilan ediyorum, iktidara gelir gelmez bu baronların tamamının kökünü kazıyacağım. Nokta.

HER MEŞREPTEN TERÖRİSTİ MECLİS’E SOKACAKLAR

Şehirler mafyaların, uyuşturucu baronların etkisi altına girecek. Bunlar kalırsa domuz bağıyla insanlarımızı öldürenler iktidara ortak olacak. Her meşrepten teröristi Meclis’e sokacaklar. Biz buna asla izin veremeyeceğiz. Nokta.

SENİ DE SANDIĞIN BAŞINDA BEKLİYORUM

Bunun için 28 Mayıs’ta sandığa gitmek ve tehlikeleri önlemek hepimizin ahlaki, vatani mecburiyetidir. Bunun için en az 1 milyon insan sandık başında olacağız. Seni de oy attığın sandığın başında bekliyorum. Dün söyledim, yine söylüyorum biz bu vatanı sokakta bulmadık. Milletim ayağa kalksın. Vatanını seven bizimle omuz omuza versin. Vatanını seven sandığa gelsin!

Editör: TUNAHAN ERTAN