Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Babala TV'nin Mevzular Açık Mikrofon isimli programına konuk oldu. Programda, Kılıçdaroğlu, kendisine muhalif olan kişilerin sorularını yanıtladı. Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte, Kılıçdaroğlu'nun performansı büyük bir merak konusu haline gelmişti. Moderatörlüğünü Oğuzhan Uğur'un yaptığı program, izleyicilerle buluştu.

BENİ BU NOKTAYA GETİREN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'TÜR

Kemal Kılıçdaroğlu, sorulara geçmeden önce yaptığı konuşmada, eleştirilere açık olduğunu ve soruların rahatlıkla sorulmasını istediğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, kısaca kendi hayat öyküsünü anlatırken, "Bu noktaya gelmemi sağlayan şey, Cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bize sağladığı fırsat eşitliğidir" şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu mevzular açık mikrofon
Kılıçdaroğlu mevzular açık mikrofon

TOGG GENEL MÜDÜRÜ BENDEN DESTEK İSTEDİ

Kemal Kılıçdaroğlu, TOGG (Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu) projesinin başlamadan önce, şirketin genel müdürünün kendisinden destek istediğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, "TOGG henüz başlangıç aşamasındayken, genel müdürü bana gelerek destek istedi. Ancak bunu televizyonlarda açıklamadım. Biz, bu tür yatırımlara karşı değiliz; aksine, ülkeye değer katan projeleri destekliyoruz" şeklinde konuştu.

YATIRIMLARIN ARKASINDAYIZ

Kemal Kılıçdaroğlu, bir genç tarafından yöneltilen "neden yatırımlara karşı görünüyorsunuz" sorusunu yanıtladı. Kılıçdaroğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"Teknofest'e katıldım ve gençlerle bir araya geldik. Bu gençlerin bir partinin gençleri olmadığını anladım. Bursa'da bir firma tarafından çip üretildiğini öğrendim ve ziyaret ettim. Biz, bu tür firmalara karşı değiliz; aksine, mantığa ve akla uygun olan her türlü yatırımı destekliyoruz.

Yatırımlar iyi bir planlama ile yapılıyorsa, hepimizin desteklemesi gerekiyor. Ancak vergilerimle birileri kazansın diye gereksiz işler yaptırılıyorsa, karşıyız. Zafer Havalimanı'na 40 milyar dolar ödeme yapılıyor, ancak hala uçak inmiyor. Biz gereksiz kaynak israfına karşı çıkıyoruz. Biz, yollara, tünellere karşı değiliz. Benim vergilerimin nereye ve nasıl harcandığını bilmek istiyorum. Dünyanın her yerinde vergilerin nasıl harcandığının açıklanması gerekiyor."

Kemal Kılıçdaroğlu, yatırımlara karşı olmadıklarını, ancak şeffaf ve doğru bir şekilde yapılan yatırımları desteklediklerini vurguladı.

SMA'LI HASTALARA DESTEK

Kemal Kılıçdaroğlu, SMA (Spinal Musküler Atrofi) hastalığına sahip çocuklar hakkında gelen bir soruya cevap verirken şunları söyledi:

"SMA hastalarının tedavileri kesinlikle karşılanmalıdır. Ben bunun sözünü verdim ve Cumhurbaşkanı olduğumda bu sorunu çözmek için ilk adımları atacağım. Evlenmeden önce çiftlerin kan testi yaptırması durumunda, SMA hastası bir çocuk sahibi olma ihtimalini öğrenebiliyorlar. Bu testin yapılması için çağrıda bulunduk ancak yapılmadı. Ancak Ankara'da Mansur Başkan'ın desteğiyle bu testler yapılmaya başlandı. İlk olarak biz bunu gerçekleştirdik."

Kılıçdaroğlu, SMA hastalarının tedavilerinin karşılanması gerektiğini vurgulayarak, bu konuya önem verdiğini ifade etti.

DEPREMZEDELERE YAZIKLAR OLSUN DENDİ Mİ

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li yöneticilerin depremzedelerin kendilerine oy vermediği için tepki gösterdiği iddialarına yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Hiç kimsenin, depremzedeye oy vermediği için 'yazıklar olsun' demeye hakkı yoktur. Bunu söyleyen kişi insan değildir. Hangi CHP'li bunu yaptı? Eğer duyarsak hemen o kişiyi partiden atarız. Bu bir manipülasyondur. Biz depremzedelerin yanına gidip yardım ettik, hiçbir zaman 'bize oy verin' demedik. Evet, deprem bölgesinde evler yapacağız ve sorunları nasıl çözeceğimizi anlattık. Hiçbir parti yöneticimiz bunu söylemedi."

Kılıçdaroğlu, depremzedelere yardım etmek ve sorunları çözmek için çalıştıklarını vurgulayarak, CHP'nin yöneticilerinin böyle bir tutum içinde olmadığını belirtti.

KAYYUM ATANAN BELEDİYELER

Kemal Kılıçdaroğlu, kayyum atanan belediyelerle ilgili olarak şunları söyledi:

"Bir belediye başkanı suç işlerse ve deliller toplanırsa, bu kişi yargılanır. Buna karşı kimse bir şey demez mi? Ancak, 'Seni görevden aldım, oturdum' şeklinde bir yaklaşım doğru değildir. Belediyelerin Kandil'e gittiği iddiaları ortaya atılıyor. Eğer bu şekilde bir suç işlendiğine dair kanıt varsa, neden suçüstü yapmıyorsunuz? Kişiyi yakalarsınız ve rezil edersiniz. O zaman kimse bir şey demez. Demokrasiden ayrılmayacağız, bu kurallar böyle işler. Allah'ın kulu da çıkıp bir şey demez, işin özü budur."

Kılıçdaroğlu, kayyum atanan belediyeler konusunda demokratik ilkelerin gözetilmesi gerektiğini vurgulayarak, suç işlendiği takdirde delillerin toplanarak yargılama sürecinin işlemesi gerektiğini belirtti.

Editör: TUNAHAN ERTAN