Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Kira alacaklarıyla ilgili ihtilafları, kat mülkiyeti kanunundan doğan ihtilafları ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getiriyoruz" dedi.  Peki arabulucu formülü ev sahibi ve kiracı sorununu çözer mi? İşte cevabı...

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı şu ifadeleri kullandı: "Özellikle son dönemde gerek mal sahipleri gerekse kiracılar arasında dava sayısı ciddi oranda artış gösterdi. Kira fiyatlarındaki artış oranının devlet tarafından 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 arasında yüzde 25 ile sabitlenecek olması enflasyon üstünde artan kira değerlerini ister istemez mal sahibi ve kiracıları karşı karşıya getirdi.

"FARKLI DAVALAR AÇILIYOR" Öyle örnekler yaşanmaya başlandı ki iki kapı komşusu birisi yeni girdiyse 7 bin lira kira öderken ötekisi eski kiracı olması nedeniyle 2 bin liraya oturabiliyor. Sadece kiralarla ilgili süreç adliyelere yansımadı. Direkt mal sahipleri kiracıları tahliye edebilmek için farklı davalar açmaya başladılar. 5 yılı geçen kiracılar için açılan kira tespit davaları. 10 yıldan sonra açılan nedensiz tahliye davaları. Taşınmazı yeni alan malikin kendi ihtiyacı nedeniyle kiracıları çıkarma davaları sulh hukuk mahkemelerde birikiyor.

MAHKEMELERİN YÜKÜNÜ HAFİFLETİR Mİ?

Bu durum mahkemeler açısından birikmesi nedeniyle adaletin ve yargının zaman almasına neden oluyor. Şu an bir kira tespit davası 1 yılda neticelendirilirken 1.5-2 yılı aşan davalara dönüştü. Bu nedenle arabuluculuk sisteminin fayda sağlayacağını düşünüyoruz.

‘DAVALAR DAHA HIZLI SONUÇLANACAKTIR’

Bakan Beyin açıklaması çerçevesinde Meclis’in yasama döneminde hayata geçirilecek olması sadece kiracılarla ilgili değil kat mülkiyeti çerçevesinde yaşanan sıkıntılarda da devreye alınması nispeten bu tür uzlaşmaların yapılmasını daha kolay hale getirecektir. Bu sistem çerçevesinde kiraların belli rakamda anlaşılması kiracıların tahliyesine neden olan süreçler, kiracıların haksız nedenle tahliye edilmesi nedeniyle kiracıların mal sahiplerine açacağı davalar daha hızlı sonuca ulaşacaktır.

‘ARABULUCU TARAFLARA BÜYÜK FAYDA SAĞLAYACAKTIR’

11 Haziran ve Temmuz süresinin 2 yılda yüzde 15 uygulanacak olması gibi önümüzde davaları artıracak pek çok aşama da gözüküyor. Üniversite tercihlerinin başlaması nedeniyle gerekse de tayinler ve atamalar nedeniyle de özellikle büyükşehirlerde gayrimenkul sıkıntısı had safhaya ulaştı.

Yeterli arzın olmaması nedeniyle satış fiyatlarında belki eski artışlar olmasa da kiralarda hala artışlar devam ediyor. Kiralık taşınmaz bulunamıyor. Bu problemin çözümü ve arabulucu müesesesinin hızlı işletilmesi taraflara çok büyük fayda sağlayacaktır."

Editör: TUNAHAN ERTAN