Kiraz meyvesinin saplarının mevsiminde toplanıp kurutulması ile elde edilen kiraz sapı çayı metabolizmayı çalıştırarak süratle kilo vermeye yardımcı olur. Hem kilo verdirirken içeriğindeki A,C ve E vitaminleri sayesinde bedenin muhtaçlık duyduğu vitaminleri de büyük ölçüde karşılar. Diyetisyenlerin de sık sık danışanlarına önerdiği bu çayın sıhhate yararları saymakla bitmez.

Kiraz sapının yararları nelerdir?

İdrar söktürücü: 
Kiraz sapı çayı idrar söktürücü misyonu ile yüzyıllardır tüketilir. Bedendeki su tutulumunu engellediğinden detoks programlarının vazgeçilmez içeceğidir. Bu çayı tüketirken bol su içmek ihmal edilmemelidir.

Böbrek sıhhatini korur: İçeriğindeki bileşenler sayesinde bedeni toksinlerden arındırarak, su tutulmasını engellemeyi vaad eden kiraz sapı çayı tüm bunları yaparken böbrek sıhhatini da korur. Böbreklerin sağlıklı biçimde çalışmasını ve 
kan süzme vazifesi esnasında zorlanmamasına yardımcı olur. 

Regl sancıları: Kadınların fazlaca ağrı ve sancı ile karşılaştıkları regl devirlerinde çok aktif rol oynar. Kasların fazla kasılması ve kirli kanın dışarıya atılamamasından kaynaklı gerçekleşen bu sancıyı kısa müddette geçirerek, rahat ve huzurlu bir halde regl periyotları geçirmenize yardımcı olur.
Bağırsakları tertipli çalıştırır: Kiraz sapı çayı içildiği tek bir fincanda dahi olsa bağırsakları çalıştırarak, yenilen besinlerin hazmını kolaylaştırır. Sindirime yardımcı olarak diyet yapan şahısların de işini kolaylaştırır.

Kalp damar sıhhati: Kiraz sapı çayı kalbin sağlıklı bir halde çalışmasına katkıda bulunur. Bunu yaparken damarların tıkanmasını da önler.
Ödem attırır: Kilo vermeye başlayan şahısların birinci etapta verdikleri kilolar bedenlerinde biriken ödemlerdir. Kiraz sapı çayı tam bu noktada devreye girerek bedende biriken ödemi atmaya yardımcı olur.

Sakinleştirir: Nizamlı kullanılan kiraz sapı çayının şahısların günlük hayatlarında yaşadığı gerilim ve kaygıları azalttığı bilinir. Kişiyi sakinleştirerek daha dingin bir ruh sıhhati kazanmasını sağlar.

Cilde âlâ gelir: Cilt sıhhatini muhafazada da çok önemli değer arz eden kiraz sapı çayı bedende selülit oluşumunu da önler. Var olan selülitleri uzun vadede geçirirken en azından manzarasını daha âlâ hale getirir. Kiraz sapı nasıl kurutulur?

Mevsiminde yenilen kiraz meyvesinin saplarını atmadan bir kenarda biriktirilmeli. 
Sonra biriktirilen kiraz sapları güneş almayan nemli ve kuru bir ortamda en az 3 gün olmak üzere kurutulmalıdır. Kuruduktan sonra çay yapmak üzere hava almayan bir kavanozda saklanmalıdır.

Kiraz sapı çayı nasıl yapılır?

Kiraz sapı çayı yapmadan evvel birinci olarak kiraz saplarının gereğince pak olduğundan emin olun. Şayet kiraz sapları tozluysa çay yapmadan evvel kesinlikle yıkayın. Tencereye 1 litre kadar su ve 40-50 tane kiraz sapı koyun. Kaynayana kadar bekleyin. Kaynadıktan sonra ocaktan alın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra süzün ve bir cam şişeye koyarak buzdolabında saklayarak en fazla 3 gün içinde tüketin. 

Kiraz sapı çayını konutta kendiniz demleyebileceğiniz üzere aktar ve marketlerde sallama çay formunda de bulabilirsiniz. Sallama çay olarak tüketilen kiraz sapı çayının tesiri demleme olana nazaran daha az olduğundan günde 2 bardak tüketilmesi ziyan vermezken, demleme kiraz sapı çayını günde en fazla 1 bardak içmelisiniz.
KAYNAK: HABER7
Editör: TUNAHAN ERTAN