Lens Kullanmadan Göz Rengi Nasıl Değiştirilir? Göz Rengi Değiştirme. Kişilerin kalıcı görsel özelliklerinden biri olan göz rengi, ömür boyu onların kimliğini oluşturmaktadır. Kişinin yaşı çok küçükken ya da çok ileriyken hafif renk değişiklikleri görülse de genel olarak göz rengi bir ömür değişmez bir şekilde kalır. Peki göz renkleri nasıl değişir? Göz rengini değiştirmek mümkün müdür? 

Göz Rengi Nasıl Oluşur?

İris, yani gözün renkli kısmı, genetik yapı tarafından belirlendiği üzere kahverengi, siyah, ela, yeşil ya da mavi renklerinde olabilir. Bu renklerin farklı tonları popülasyondan popülasyona çoğunluk gösterir. Elbette genetik faktörler söz konusu olduğunda bir çocuğun göz rengini aileye bakarak önceden söylemek mümkün olmamaktadır.

Lens Kullanmadan Göz Rengi Nasıl Değiştirilir? Göz Rengi Değiştirme
Lens Kullanmadan Göz Rengi Nasıl Değiştirilir, Göz Rengi Değiştirme, Göz Renkleri Değişebilir Mi, Hangi Operasyon İle Göz Rengi Değişir, Lens Kullanmak Şart Mı, Lenssiz Renkli Gözler, Ameliyat İle Renk Nasıl Değiştirilir, Göz Rengi Değiştirmek Göze Zarar Verir mi, Renkli Göz İçin Ameliyat Olursak Kör Olunur mu

Göz rengi gündelik yaşam içerisinde küçük ton farkları ile değişiklikler gösterebilir. Bir kişinin göz rengi sabit olsa da güneş ışığına, çevresindeki manzaranın yansımalarına göre gözlerde küçük ton farkları olabilir. Bir başka göz rengi değişimi örneği vermek gerekirse, konuyla ilişkin olarak bebeklerin gözlerine bakılabilir. Genellikle birçok bebeğin doğduğu anda gözleri siyahtır ve bu durum hayatının ilk birkaç yılı devam eder. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudun melanin salgıları düzene girer ve genetik kodlar doğrultusunda göz renginde değişimler belirir. Yine yaşlanmaya bağlı olarak göz renginde sararma ya da açılma da doğal bir karşılanan bir olaydır.

Göz Rengini Geçici Değiştirme

Göz rengini değiştirmek için bilindiği gibi günümüzdeki en yaygın uygulama lenslerdir. Kontakt lensler aracılığıyla kişi dilediği göz rengine kolayca sahip olabilir. Ancak nasıl bir değişiklik yapılması talep edildiğine bağlı olarak bu lensler de kendi içinde ayrılır. Görüş mercekleri, geliştirme lensleri ve opak lenslerürenkli lenslerüiçerisinde alt kategorileri oluşturur.

Görüş lensleri, kişinin gözlerinde çok hafif renklendirme sağlar. Bu lens tipinin üretilme amacı kişinin kendi göz rengini daha iyi şekilde görebilmesidir. Geliştirme lensleri ise göz rengini kısmi olarak değiştirir, sadece göz rengini daha belirgin, koyu ve dikkat çekici kılar. Opak lensler ise irisi tamamen farklı bir renge kavuşturur. Kişiler doktor değerlendirmesi sonrasında kendilerine uygun türde kontakt lens seçer.

Göz Rengini Kalıcı Değiştirme

Göz rengini lensin kullanımının dezavantajları olmaksızın kalıcı olarak değiştirmek isteyenler içinüiris implant cerrahisiügeliştirilmiştir. Dünyanın belli başlı bazı ülkelerinde uygulanan bu özel cerrahinin kendi içinde birtakım riskleri mevcuttur. Bu işlem yalnızca göz rengini değiştirmek için değil, irise bağlı gelişmiş göz kusurlarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Göz renginde kalıcı değişiklik yapmak isteyenler içinüiris cerrahisiüne kadar popüler bir hal almış olsa da bu ameliyata ilişkin yaygın riskler vardır. Bu riskler göz enfeksiyonu, kornea hasarı, katarakt, kısmi görme kaybı şeklinde özetlenebilir.

Göz Rengini Doğal Yollarla Değiştirme

Doğal yöntemler ile göz rengini değiştirmek isteyenler için bal ve ılık su kullanımı oldukça yaygın ve alternatif bir çözümdür.Kademeli bir göz rengi değişikliği için kullanılan bu yöntemin ne yazık ki henüz hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Musluk suyu ve bal kullanılarak yapılan göz rengini açma yöntemleri yüksek enfeksiyon riski içermesinin yanında göz irisinde Horner sendromu, iris melanomu, pigmenter glokom gibi kalıcı rahatsızlıklar yaratabilir.

Lens Kullanmadan Göz Rengi Nasıl Değiştirilir, Göz Rengi Değiştirme, Göz Renkleri Değişebilir Mi, Hangi Operasyon İle Göz Rengi Değişir, Lens Kullanmak Şart Mı, Lenssiz Renkli Gözler, Ameliyat İle Renk Nasıl Değiştirilir, Göz Rengi Değiştirmek Göze Zarar Verir mi, Renkli Göz İçin Ameliyat Olursak Kör Olunur mu

Editör: TUNAHAN ERTAN