Libalaks İlaç Nedir? Libalaks İlaç Ne İşe Yarar? Libalaks Yan Etkileri. İlacın Etken Maddesi Gliserol-Sodyum sitrat-Sorbitol’dur. Libalaks Lavman, uygulama sonrasında 15 ila 30 dakika içerisinde kalın bağırsağın alt bölümlerinin boşalmasını sağlayan bir ilaçtır. Bağırsak atonisi (kasılan bir organın normal geriliminin kaybolması sonucu gevşemesi) ve değişik nedenlere bağlı kabızlık durumlarında; rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi, cerrahi müdahale gibi bağırsakların boşaltılmasını gerektirecek durumlarda kullanılır.

Libalaks rektal jel nedir?

Rektal jel, lavman. Açık sarı renkli, homojen, kokusuz, kıvamlı sıvı. durumlarda, kolon ve rektalatonilerde endikedir. için 1 tüp yeterlidir.

LİBALAKS LAVMANüHAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bağırsak atonisi (kasılan bir organın normal geriliminin kaybolması sonucu gevşemesi) ve değişik nedenlere bağlı kabızlık durumlarında; rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi, cerrahi müdahale gibi bağırsakların boşaltılmasını gerektirecek durumlarda kullanılır.
 3. Eğer akut (kısa süre içinde gelişen) apandisit, hemoroid; anüs ve rektum bölgesinde ameliyat durumu; bağırsak iltihabı hastalığı ve kanama varlığı; tifo durumlarından herhangi bir var ise bu ilacı kullanmayınız.
 4. Bu ilacı kullandıktan sonra rektal kanama olması ya daüüdışkı yapamama haliüüvarsa bu daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. İlacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. İlacı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. İlacın uzun süre kullanımı, müshil bağımlılığı, kronik kabızlık ve normal bağırsak fonksiyonunun kaybına üneden olabilir. Bunun için doktorunuzun önerdiği süreden daha fazla kesinlikle kullanmayınız.
 6. Bu ilacı 24 saat içerisinde 1 kereden fazla kullanmayınız.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
libalaks ilaç nedir? libalaks ilaç ne işe yarar? libalaks yan etkileri
Libalaks İlaç Nedir, Libalaks İlaç Ne İşe Yarar, Libalaks Yan Etkileri, Tagged Libalaks, Libalaks ı kimler kullanamaz, Libalaks lavman nedir, Libalaks nasıl kullanılır, Libalaks ne, Libalaks nedir libalaks ilacın olası etkileri nelerdir, çocuklarda libalaks lavman nasıl kullanılır, libalaks lavmanın faydaları nelerdir, hamileler libalaks lavmanı kullanabilir mi, kabızlıkta libalaks kullanılır mı

LİBALAKS LAVMAN’IN KULLANIM ŞEKLİ:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç sadece makattan kullanım içindir. Ağızdan almayınız.Kutunun içinde bulunan kanülü ilaç tüpünün ucuna takınız. Kanülün ucunu rektuma sokunuz. Tüpü sıkarak ilacı rektuma uygulayınız.

Libalaks nasıl kullanılır?

LİBALAKS nedir ve ne için kullanılır? uygulama için bir adet kanül bulunur. LİBALAKS yalnızca rektal yoldan uygulanır. Kullanmadan önce aplikatörün dışına bir miktar tüp içindeki ilaçtan sürerek kayganlaştırın.

İLACIN OLASI YAN ETKİLERİ :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulanan bölgede cilt tahrişi, yanma ve geçici ağrı gibi hafif yan etkiler görülebilir.

laç Etken Maddesi:üGliserol-Sodyum sitrat-Sorbitol
İlaç Marka İsmi:ü üLibalaks Lavman

SİZİN İÇİN: GRANOCYTE 34 Nedir? GRANOCYTE 34 Ne İşe Yarar? Yan Etkileri

Kullanıldığı yerler:

 • Gebelikten ötürü olan kabızlıkta
 • Üç yaş üstü çocukların kabızlığında
 • Yetişkin kabızlığında
 • Rektoskopi (barsak görüntülemesi) ya da cerrahi bir operasyon öncesi barsak temizliğinde

Kullanılmaması gereken durumlar:

 • Sorbitol , gliserin ve içeriğindeki maddelere alerjiniz varsa
 • Fazla su kaybınız varsa (dehidratasyon)
 • İdrara çıkamıyorsanız
 • Ağır kalp yetmezliği varsa
 • Akut apandisit varsa
 • Akciğer ödemi mevcutsa
 • Barsaklarda travma ya da iltihap varsa
 • Barsak kanamalarında
 • Anüs ve rektuma cerrahi müdahale yapıldıysa
 • Tifo hastalığı mevcutsa
 • Fistül varsa
 • Basur (hemoroid) varsa
 • Ülseratif kolit varsaükullanılmaz.

Kullanım şekli: Rektal yoldanüuygulanır. Libalaks’tan bir miktar tüp içindekinden alarak aplikatör dışına sürülerek kayganlaştırılır.Aplikatör tüpün ucuna takılarakümakataüboşaltılır.

3 yaş üstü çocuklar için yarım tüp ,yetişkinler için tam tüp kullanılır.

Editör: TUNAHAN ERTAN