Limon Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? Limon, güçlü asit yapısına sahip olan bir meyve türüdür. İçerisinde ki bileşenlerden ve vitaminlerden dolayı sağladığı faydalar saymakla bitmez. Bu nedenle pek çok restoran, lokanta ve yemekhanelerde, yemeklerin içinde kullanma için limon suyu bulunur. Limon Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? Limon Suyu Lekeleri nasıl çıkar

Limon suyu, yemeklere özellikle çorbalara oldukça lezzetli bir tat verirken içerisinde ki asit sebebiyle döküldüğü zaman maalesef bazı yüzeyler üzerinde oldukça kalıcı izler bırakmaktadır. Örnek verecek olursak kumaş ya da deri kaplamalı yüzeyler üzerinde tahriş edici etkisi bulunduğu için bu alanlara döküldüğü zaman kalıcı izlere sebep olur.

Limon Suyu Lekesi Nasıl Çıkar
Limon Suyu Lekesi Nasıl Çıkar

Limonun içerisinde ki asit seviyesi o kadar yüksektir ki mermer gibi sert bir yüzey üzerinde bile kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Bu gibi problemlere engel olmak için lekeye olabildiğince hızlı bir şekilde müdahale etmeniz gerekmektedir.

Asidik maddelerle reaksiyona giren maddeler limon lekelerini çıkarmak da etkili bir yardım temizleme yöntemi olacaktır. Limon suyunun yüzeyden yüzeye kalıcılığı ve açtığı zarar da değişmektedir. Tezgâhta ya da giysinizde bu tür lekelerle karşılaştığınız zaman lekeyi temizlemek için bir kaç pratik yöntemi aklınızda tutmanız da fayda var.

Eğer lekeye hızlı bir şekilde müdahale edemezseniz, yüksek asit, kumaşlarınızı döküldüğünde değdiği kısmı yıpratabilir ya da tezgâhınıza yani bir mermer üzerine döküldüğünde geri dönülmez kalıcı zararların oluşmasına neden olur.

Çok fazla asit içeren limon suyu yağ lekesi gibi pek çok zorlu lekenin çıkarılmasında çok önemli bir etki göstermektedir. Ancak bu tür lekeleri çok iyi bir şekilde çıkarabilse de limon suyunun kendisi de çok zorlu ve kalıcı lekelere sebep olmaktadır.

NOT: Bu tür zorlayıcı lekelere engel olmak için elinizden geldiğince limonu kesme ya da çeşitli işlemlerini kesme tahtası ya da bir kabın üzerinde yapmanızı tavsiye ederiz.

Her lekenin temizleme işleminde olduğu gibi bu lekede de temizleme yöntemleri lekenin ne kadar süre önce olması ile doğru orantılı olarak bir işlem yapmanız gerekmektedir. Kıyafetlerinizde, mobilyalarınızda, halınızda ya da diğer eşyalarınızın üzerinden bu tür lekelere engel olmak için kuru temizleme şirketlerine herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmadan bahsedeceğimiz yöntemlerle evde kolayca halledebilirsiniz.

Şimdi bu yöntemleri hep beraber inceleyelim:

KUMAŞ VE GİYSİLERDEKİ LİMON SUYU LEKELERİ NASIL ÇIKAR?

Yemek yerken ya da hazırlarken kullandığınız limon ya da limon suyu üzerinize sıçrayıp dökülebilir. Bu tarz durumlarda limon lekesiyle karşı karşıya kaldığınız zaman kumaşa ya da giysinizin daha derinlerine lekenin işlememesi için giysinizi hızlı bir şekilde musluk suyunun altına götürüp bir süre suyun altında tutmalısınız. Bu işlemin ardından lekeyi çıkartıp temizlemeniz daha kolay bir hale gelecektir. Bu tür lekeleri giysi gibi kumaş yüzeylerden çıkarmak daha kolay bir işlemdir.

Limon lekesine karşı bitkisel gliserin kullanmak bu lekelerden kurtulmanıza etkili bir şekilde yardım edecektir. Eğer bu işlemi gerçekleştirme imkânınız yoksa gliserin kullanmak yerine bir miktar beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Beyaz sirke kullanımı kumaş yüzeylerdeki zor lekeleri uzaklaştırmak da sizlere etkili bir şekilde yardımcı olacaktır. Bir kabın içerisine bir miktar beyaz sirke ya da gliserin varsa gliserin dökerek içerisine su ekleyip iyice karıştırın. Ardından kabın içine lekeli kumaşı ya da giysiyi bırakarak bir süre içerisinde bekletin. Yeterince beklettikten sonra, çamaşır makinesinde yıkama talimatına uygun bir şekilde yıkayın.

Genellikle bahsettiğimiz temizleme yönteminden sonra leke kumaş üzerinden çıkar ama eğer limon lekesini çıkarmak için yaptığınız bu temizleme işlemi işe yaramadıysa lekeye boraks ile de müdahale edebilirsiniz.

DERİ YÜZEYDEN LİMON LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Deri maddeden yapılmış bir eşyanıza ya da giysinize limon damladıysa bu lekeyi çıkarmanın en etkili yollardan bir tanesi leke üzerinde amonyak kullanımıdır. Eğer amonyağınız yoksa onun yerine beyaz sirke ya da hidrojen peroksit de size etkili bir şekilde yardımcı olacaktır.

Bu leke çıkarma yönteminin yanı sıra bu tür lekelerden kurtulmak için lekenin oluştuğu yere süt banyosu da yaptırabilirsiniz.

Limon lekesine karşı kullanabileceğiniz bir başka etkili yöntem ise çamaşır suyu kullanımıdır. Ancak bu temizleme işlemini yapmadan önce eşyanızın açık renkli ya da beyaz renkli olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdire eşyanızın yüzeyinde renk değişime yol açabilir.

NOT: Bahsettiğimiz leke çıkarma yöntemlerine ve temizleme yöntemlerine rağmen, limon lekesinden kurtulamadıysanız, kuru temizleme şirketlerine başvurabilirsiniz.

DOĞRU HABER

NEDEN HABER

Limon Suyu Lekeleri nasıl çıkar, Limon Suyu Lekesi Nasıl Çıkar