Mavi Işık Filtreli Gözlük Nedir? Filtreli Gözlük Ne İşe Yarar? Mavi ışık filtreli gözlükler güneş ışığının veya ekranlardan yansıyan ışık ışınlarının mavi renkteki ışıklarını filtreleyen lensler içerir. Bunlar soluk sarı renkte merceklerdir. Peki, mavi ışık filtreli gözlükler işe yarıyor mu? Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Muhsin Eraslan cevaplıyor

mavi ışık filtreli gözlük nedir? filtreli gözlük ne işe yarar?
Mavi Işık Filtreli Gözlük Nedir, Filtreli Gözlük Ne İşe Yarar, kuru göz sendromu nedir, kimler mavi ışık filtreli gözlük kullanabilir, göze yararları nelerdir, göze zararları nelerdir, mavi ışık gözleri korur mu, sürekli bilgisayar kullanımlarında hangi gözlükler kullanılmalıdır, mavi ışık filtreli gözlük kullanırken nelere dikkat edilmelidir

MAVİ IŞIK FİLTRELİ GÖZLÜKLER İŞE YARIYOR MU?

Mavi ışık aslında ışık ışınları arasında en yoğun, yüksek enerjidir ve bunun filtrelenmesi sağlanmış olur. Özellikle ekranlara çok yoğun baktığımız bu günlerde gözümüze doğru gelen mavi ışığın filtrelenmesi önemlidir. Bu ışık dalga boyu kornea ve lensten geçerek retinaya doğrudan ulaşabilen dalga boyudur ve retinaya uzun dönemde zararlı etkileri olabilmektedir.

Ekranlar karşısında çok uzun zaman harcadığımız bu günlerde mavi ışıktan gözlerimizi korumanın avantajları olacaktır. Mavi ışık filtreli gözlükleri seçerken sertifikalarına dikkat etmemiz gerekir ve burada yazan limitasyonun 455 nanometrenin üzerinde filtrasyona sahip olması lazımdır.

Peki mavi ışık nedir?

Yeni başlayanlar için, mavi ışık aslında çıplak gözle mavi olarak görünmez.

Eyesafe Vision Sağlık Danışma Kurulu'ndan Dr. David Friess, OD, FAAO: “Mavi ışık, görünür ışık spektrumunun en kısa dalga boylarına (400 ila 500 nanometre veya nm) ve en yüksek enerjiye sahip kısmıdır ve bu nedenle de genellikleyüksek enerjili görünür (HEV) ışık olarak adlandırılır.

Göz mavi ışığı iyi bir şekilde bloke etmez. Kornea ve mercek UV ışınlarının gözün arka kısmına (retina) ulaşmasını engeller. Mavi ışık bu yapılardan geçer ve retinaya ulaşabilir.

Mavi ışık maruziyeti makula dejenerasyonu riskini artırır ve dijital göz yorgunluğuna katkıda bulunur.

Friess, “Ayrıca mavi ışığın vurgulandığı başlıca iki alan vardır,” diyor. Bir mavi ışık türü retinanın hücrelerine zarar verirken, başka bir mavi ışık uyanıklık/uyku döngümüzü etkiler."

Bu “iyi” mavi ışık “fiziksel ve duygusal sağlığa katkıda bulunuyor gibi görünüyor” diyor.

Mavi ışık gözlerinize ne yapar?

Mavi ışık her yerdedir ve doğal vücut saatlerimizi olumsuz etkileyebilir.

Güney Kaliforniya Eyecare ve Vision Araştırma Enstitüsü kurucu müdürü Dr. Rohit Varma, MD, MPH, ”Ortamdaki güneş ışığından, bilgisayar ekranlarından, tabletlerden ve cep telefonlarından gelen mavi ışığa sürekli maruz kalıyoruz” diyor.

Varma, “Beyin mavi ışığı gündüz ile ilişkilendirir ve bu nedenle de bir kişi gece boyunca uzun süre mavi ışığa maruz kalırsa mavi ışık gece uykuya dalmamızı ve sabah uyanmamızı zorlaştırır,” diye de ekliyor.

EyeBuyDirect ürün pazarlama müdürü Caroline Dubreuil, ciddi yan etkiler göstermeden önce maruz kalabileceğiniz mavi ışığın kesin miktarı hakkında kesin bir bilgi olmasa da, “ekran ışığına uzun süre maruz kalmanın son derece ciddi bazı yan etkileri olabilir” diyor.

Birçok gözlük satıcısı gibi web sitesinde mavi ışık engelleyici gözlük satan Dubreuil, “Baş ağrısı, oryantasyon bozukluğu ve uyku kaybı bunun yalnızca başlangıcı” diyor.

Mavi ışık gözlüklerinin faydaları

Tüm bu ekran başında geçirilen zaman dijital göz yorgunluğuna sebep olabilir.  

Amerikan Oftalmoloji Akademisi'nin temsilcisi olan Dr. Raj K. Maturi, MD“Göz yorgunluğunun birçoknedeni var,” diyerek devam ediyor: “Mavi ışık bunlardan yalnızca biri.”

Maturi, ekranınıza çok yakından bakmanın faydalı olmadığını söylüyor: “Bu kadar yakın bir hedefe bakarken göz kaslarımızı zorlarız.”

Gece yarısı ekranda geçirilen zaman uyku düzenini etkiler, çünkü mavi ışık melatonin (uyku hormonu) seviyelerini etkiler.

Nasıl? Geceleri azalan ışık, vücuda melatonin gibi uyku hormonları üretmesi için sinyaller gönderir. Mavi ışık bu sinyalleri engeller ve daha az melatonin üretilir.

Bazıları için, mavi ışık filtreleyici gözlükler ekran başında geçirilen aşırı zamanın neden olduğu göz yorgunluğu ve uykusuzlukla mücadele için mükemmel bir yoldur.

Mavi ışık gözlükleri nasıl çalışır?

Eyesafe Vision Sağlık Danışma Kurulu'ndan Dr.AC Rowen, MD, FACS ”Mavi ışık lensleri, spesifik bir segmentin veya dalga boyu aralığının iletimini engelleyerek mavi ışığı filtreler,” diyor..

Gerçek filtrelemeye ek olarak Rowen, “lensler dijital göz yorgunluğunun oluşumunu azaltmaya yardımcı olmak ve uyku ve genel sağlığı etkileyen sirkadiyen ritim döngüsünün bozulmasını önlemek için tasarlanmıştır” diyor.

Mavi ışık lensleri genellikle soluk sarı bir renk tonuna sahiptir (eğer bir renk görebilirseniz) ve zararlı mavi ışığı bloke ederken sirkadiyen ritmi etkileyen dalga boyunu değiştirir.

Mavi ışık gözlüğüne ihtiyacınız var mı?

Olabilir. Rowen, “Yetişkinler için cihazların başında ve ekranların önünde günde 11 saati buluyor ve bu nedenle gözlerimiz çok fazla dijital ışık stresi altında,” diyor.

Net bir şekilde görmek için gözlüğe ihtiyacınız olmasa dahi, Dubreuil, dijital cihazları kullanırken her zaman mavi ışık engelleyici gözlük takmanın iyi bir fikir olduğuna inanıyor.

Geceleri telefonunuza bakarak çok fazla zaman harcıyorsanız mavi ışık gözlükleri sizin için faydalı olabilir.

Dubreuil “Dijital ekranlar, özellikle vücudumuzun uykumuzu düzenlemek için kullandığı türde mavi ışık kaynaklarıdır.

Dijital cihazlarımızı, özellikle gecenin geç saatlerinde ne zaman kullanırsak kullanalım aslında beynimize vücudumuzu uyanık tutmasını söylüyoruz."ü

Araştırmalar yatmadan 3-4 saat önce ışık filtreleme gözlüklerinin takılmasının daha iyi ve daha huzurlu bir uyku sağlayabileceğini gösteriyor.“diye de ekliyor."

Mavi ışık filtreleyici gözlüğü nereden bulabilirsiniz?

Rowen “Atılacak en iyi ilk adım, koruma ihtiyaçlarınızı belirlemenize yardımcı olacak bir göz doktoruna danışmak,” diyor.

Ayrıca, genel göz sağlığını korumak için her yıl kapsamlı bir göz muayenesinden geçmeyi de tavsiye ediyor.

Mavi ışık gözlüklerini çevrimiçi satın almayı seçerseniz biraz araştırma yapın. Yorumları, iade politikalarını kontrol edin ve her şeyden önemlisi, gözlüğün zararlı mavi ışığı engellediğinden emin olun.

Mavi ışık gözlüklerinde nelere dikkat edilmeli?

Rowen, mavi ışık gözlüklerini satın alırken filtrelenen dalga boyu aralığının belirtildiği bir sertifika olmasına özen göstermenizi öneriyor.

“Mavi ışık filtrelemesi için bu aralık en az 455 nanometreye kadarını kapsamalıdır” diyor.

Mavi ışığı engellemenin diğer yolları

Mavi ışık filtreleyici gözlükler hakkında hala kararsızsanız, telefonunuzdaki uygulamaları veya ayarları deneyebilirsiniz.

Maturi, “Çoğu telefonun bir tür gece aydınlatması seçeneği var. Telefon ekranı birkaç saat içinde fark edilmez bir şekilde değişiyor ve bu da melatonin seviyelerini doğru düzeyde tutuyor.”

Ayrıca ücretsiz olarak indirilebilen ve ekran renginizi günün saatine göre ayarlayan F.lux gibi bir programı da deneyebilirsiniz.

Küçük bir yatırımla, daha fazla özelleştirme sunan Iris'i deneyebilirsiniz.

Ayrıca monitörünüze tam olarak uyan mavi ışık ekran filtreleri ve geceleri mavi ışığı otomatik olarak filtreleyen mavi ışık filtreleme ampulleri de bulunmakta.

Fotokromik lensler de bir başka gözlük seçeneği. Işığa göre ayarlanan camlar hem güneşin zararlı ultraviyole ışınlarını hem de mavi ışık ışınlarını engeller — ve içeride ve dışarıda, gece ve gündüz takılabilir.

Dijital göz yorgunluğunun diğer nedenleri

Özet olarak, cihazlarınızda mavi ışık filtreleyici gözlüklerin ve “uyku farkındalığı” uygulamaların doğru kullanılması, mavi ışıkların görme sistemine iletimini azaltabilir. Mavi ışık, günümüzde pek çoğumuzun karşı karşıya kaldığı dijital göz yorgunluğuna katkıda bulunan tek şey değildir.

Akomodatif veya odaklanma sorunları, göz yırtılması ile ilgili sorunlar ve kuru göz sendromu dijital göz yorgunluğuna katkıda bulunan diğer rahatsızlıklardır.

Maturi, “Ekranlarımıza bakarken çok fazla göz kırpmıyoruz,” diyor ve sonuç olarak gözlerimiz yorulabiliyor, bulanık görebiliyor ve kuruyabiliyor.

Maturi, 20/20/20 yaklaşımını öneriyor: “Her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca 20 fit uzağa bakın. Bu, gözlerin normale dönmesini sağlar. ”

Gözlük teknolojisi ve dijital uygulamaların kullanımı, mavi ışığa maruz kalma ve dijital göz yorgunluğunu azaltmada işe yarayabilir.

Bu dijital çağın kullanıcıları olarak, dijital cihazların kullanımında dengeyi yakalama ihtiyacını da dikkate almalıyız ve kullanımı ve maruziyeti azaltmak için yapılacak basit bir hareketin görme sağlığında da rol oynayabileceğini bilmeliyiz.

Temel ana fikir şu:üMavi ışık gözlüğüne ihtiyacınız var mı? Olabilir.

Gözlerinizi zararlı mavi ışıktan korumayı seçme şekliniz bunu sürekli yapmanız kadar önemli değil.

Mavi Işık Filtreli Gözlük Nedir, Filtreli Gözlük Ne İşe Yarar, kuru göz sendromu nedir, kimler mavi ışık filtreli gözlük kullanabilir, göze yararları nelerdir, göze zararları nelerdir, mavi ışık gözleri korur mu, sürekli bilgisayar kullanımlarında hangi gözlükler kullanılmalıdır, mavi ışık filtreli gözlük kullanırken nelere dikkat edilmelidir

Editör: TUNAHAN ERTAN