26 Temmuz tarihli hava durumu tahminlerine göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ülkenin genelinde parçalı ve yer yer çok bulutlu havanın hakim olacağını belirtiyor. Özellikle kuzeydoğu kesimlerde, Doğu Karadeniz'in iç ve yüksek kesimlerinde, ayrıca Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Diğer bölgelerde ise az bulutlu ve açık bir hava geçişinin olacağı tahmin ediliyor.

9 DERECE ÜZERİNDE SEYREDECEK

Hava sıcaklıkları ise birçok kentte mevsim normallerinin 4 ila 9 derece üzerinde seyredecek. Özellikle İstanbul'da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 7 ila 9 derece üzerinde, Marmara Bölgesi'nde ise 8 ila 10 derece üzerinde olması bekleniyor. Bu, oldukça sıcak bir hava dalgasının ülkenin büyük bölümünü etkileyeceği anlamına geliyor.

Rüzgar genellikle kuzeyli yönlerden hafif ve ara sıra orta kuvvette esecek. Ancak Marmara'nın batısında güney yönlerinden yer yer kuvvetli rüzgarlar görülebilir.

İstanbul'un Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Uyarı Merkezi'ne göre, önümüzdeki 5 gün boyunca İstanbul'da havanın genellikle az bulutlu ve açık olacağı öngörülüyor.

TÜRKİYE HAVA DURUMU

26 Temmuz hava durumu tahminlerine göre Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki hava durumu şu şekildedir:

MARMARA BÖLGESİ:
Marmara Bölgesi'nde az bulutlu ve açık bir hava bekleniyor.

EGE BÖLGESİ:
Ege Bölgesi'nde de az bulutlu ve açık bir hava geçişi öngörülüyor.

AKDENİZ BÖLGESİ:
Akdeniz Bölgesi'nde de az bulutlu ve açık bir hava durumu tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ:
İç Anadolu Bölgesi'nde de az bulutlu ve açık bir hava hakim olacak.

BATI KARADENİZ BÖLGESİ:
Batı Karadeniz Bölgesi'nde de az bulutlu ve açık bir hava bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ:
Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava durumu olacak. Öğle saatlerinden sonra Doğu Karadeniz'in iç ve yüksek kesimlerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülebilir.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ:
Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzey ve doğu kesimleri parçalı, yer yer çok bulutlu olacak. Kuzeydoğu kesimlerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar beklenirken, diğer bölgelerde az bulutlu ve açık bir hava tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ:
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise az bulutlu ve açık bir hava bekleniyor.

Vatandaşlar, tahminlere göre hava durumuna uygun giyinmeli, sıcak bölgelerde güneşin etkisinden korunmak için gerekli önlemleri almalı ve yağış beklenen bölgelerde ise şemsiye veya yağmurluk gibi tedbirler almalıdır. Ayrıca, yaşanabilecek ani hava değişiklikleri ve olumsuzluklar için Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün güncel uyarılarını takip etmek önemlidir.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ DUYURDU

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sıcaklığın yoğun olduğu saatlerde "açık hava aktivitelerini sınırlandırın" uyarısında bulundu. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, etkili olan sıcak hava dalgasına karşı uyarılarını sıraladı. İnsanlara yoğun sıcaklarda zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları çağrısında bulunan Ghebreyesus, hafif giysiler giyilmesi ve bolca su içilmesini tavsiye etti. Ghebreyesus, "Sıcaklığın yoğun olduğu saatlerde açık hava aktivitelerini sınırlandırın, yorucu aktivitelerden kaçının ve savunmasız sevdiklerinizi özellikle yaşlılar ile bebeklerinizi kontrol edin." ifadelerini kullandı. Çocuklar ve evcil hayvanların arabaların içerisinde bırakılmaması uyarısında da bulunan Ghebreyesus, yüksek sıcaklıkla ilgili semptomlara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Editör: TUNAHAN ERTAN