Katil zanlısı Cemal Metin Avcı ile kardeşi Mert Can Avcı, mahkemece belirlenen tarihte, olay yeri inceleme ve eksper takımlarının de hazır bulunacağı keşif için cezaevinden Menteşe ilçesindeki bağ meskenine getirilecek. Olay mahallinde taraf avukatları da hazır bulunacak.

Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, AA muhabirine, kendilerinin davanın bütün evrelerinde cinayetin tek başına işlenemeyeceğini, cürüm kanıtlarını gizleme, yok etme ve değiştirmeye dair ayrıca faillerin de olduğunu söz ettiklerini hatırlattı.Bir mühlet sonra sanık Cemal Metin Avcı'nın kardeşinin de tutuklandığını anımsatan Epözdemir, sanık ve kardeşinin yargılandığını lakin buna karşın cinayete iştirak eden müşterek fail, yardım eden ya da hata kanıtlarını gizleyen, yok eden ve değiştiren ayrıca faillerin de olduğunu düşündüklerini lisana getirdi.

Epözdemir, Cemal Metin Avcı'nın bu cinayeti tek başına işlemesinin hayatın olağan akışına, mantık, fizik kurallarına muhalif olduğunu düşündüklerini belirterek, şöyle konuştu:
"Soruşturma evresinde mahkemede bizim çapraz sorguda sorduğumuz sorular üzerine verdiği yanıtlar büsbütün birbiriyle çelişki arz ediyor. Bizim HTS, MOBESE kayıtları, biyolojik incelemelerle birlikte keşif talebimiz vardı. Nihayetinde mahkeme talebimizi kabul etti. Keşif esnasında sanığın anlatımları, bizim soracağımız sorulara ait vereceği yanıtlar, olay örgüsü, mantık, fizik kurallarıyla birlikte değerlendirildiğinde kıymetli çelişkiler ortaya çıkacaktır. Bu tarafıyla keşfin de maddi gerçeğin ortaya çıkmasına, adaletin tecellisine değerli ölçüde katkı sunacağını düşünüyoruz."
Keşifle ilgili belgede talepleri olduğunu vurgulayan Epözdemir, mahkeme tarafından bu taleplerinin karşılandığını tabir etti. OLAY

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Kısmı öğrencisi Pınar Gültekin (27), 16 Temmuz'da Akyaka Mahallesi'nde yalnız yaşadığı konutundan ayrılmış, birebir gün ablasıyla telefonla görüştükten sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Ailesinin, Akyaka Jandarma Komutanlığına kayıp ihbarında bulunması üzerine başlatılan çalışmada Gültekin'i tanıyan şahısların listesi çıkarılmış ve bölgedeki güvenlik kamerası kayıtları incelenerek görgü şahitlerinin sözlerine başvurulmuştu.

Kuşku üzerine gözaltına alınan genç kızın eski erkek arkadaşı Cemal Metin Avcı, birinci tabirinde hakkındaki suçlamaları kabul etmese de kanıtlar ortaya konunca bir müddet arkadaşlık yapıp ayrıldığı Gültekin'i bağ meskeninde öldürdüğünü, cesedini yaktıktan sonra varille Gülağzı mevkisindeki ormanlık alana attığını itiraf etmişti. Katil zanlısı Avcı, çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklanmıştı.

Cemal Metin Avcı'nın kardeşi Mertcan Avcı da soruşturma çerçevesinde telefon sinyallerinin ağabeyiyle birebir vakit diliminde olay yeri ve yakınlarında tespit edilmesi üzerine jandarma takımlarınca gözaltına alınmış, 2 Ekim'de "delil karartmak" suçlamasıyla çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklanmıştı.

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Cemal Metin Avcı'nın "canavarca hisle yahut eziyet çektirerek öldürme" hatasından ağırlaştırılmış müebbet, kardeşi Mertcan Avcı'nın ise "suç kanıtlarını yok etme, gizleme yahut değiştirme" cürmünden 5 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istenmişti.

Yaklaşık 10 saat süren 9 Kasım'daki birinci duruşmada mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, Pınar Gültekin'in kesin vefat nedenin saptanması için İstanbul İsimli Tıp Kurumu ilgili 1. İsimli Tıp İhtisas Heyetine yazı yazılarak tekrar rapor istenmesine ve olay yeri inceleme uzmanı ve uzman marifetiyle olay yerinde keşif yapılmasına karar vererek duruşmayı 4 Ocak 2021'e ertelemişti. Mahkeme heyeti, aralık ayında keşfin yapılacağı günü belirlemişti.

Editör: TUNAHAN ERTAN