Akdeniz Üniversitesi Hastanesi yeni tipükoronavirüsü(Kovid-19) ağır bakım servisi sorumlusu Prof. Dr.üMurat Yılmaz, hadiseyle temaslı olmak için illa dokunmak gerekmediğini belirterek, "Bazıları dokununca virüsün bulaştığını sanıyor. Zati artık tokalaşmıyoruz, öpüşmüyoruz. Virüsün en kıymetli bulaş yolu, damlacık dediğimiz teneffüs yollarıyla oluyor" diye konuştu.

"HASTALIĞIN ŞİDDETİ HERKESTE ÇOK FARKLI"

Entübe olanlardan 96 yaşındaki hastayı da düzgünleştirip taburcu ettiklerini vurgulayan Yılmaz, "30 yaşında hastalığı çok ağır seyrettiği için kaybettiğimiz hastalarımız da var. Hastalık herkeste farklı seyrediyor. Şiddeti herkeste çok farklı. O nedenle altta yatan hastalığına da bağlı. Birtakım genç yaşta hastalığı ağır seyrediyor, kimileri 96 yaşında Covid-19'u atlatabiliyor" tabirlerini kullandı.

"HERKES BU SÜREÇTE DAHA DİKKATLİ OLMALI"

Ağır bakım servisinde tüm takımın özveriyle çalıştığına işaret eden Yılmaz, herkesin bu süreçte çok daha dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Bilhassa toplumsal ortamlardan virüsün çok kolay bulaştığını lisana getiren Yılmaz, şöyle devam etti:

"Vakayla temaslı olmak için illa dokunmak gerekmiyor. Kimileri dokununca bulaştığını sanıyor. Zati artık tokalaşmıyoruz, öpüşmüyoruz. Virüsün en kıymetli bulaş yolu, damlacık dediğimiz teneffüs yollarıyla oluyor. Maske, toplumsal uzaklık, el hijyeni çok değerli. Tıpkı ortamda çalıştığımız enfekte olan mesai arkadaşlarımız oldu lakin daima maskeyle çalıştığımız için kendimizi koruduk." "AÇIK YAHUT KAPALI ORTAMDA VİRÜS KOLAY KOLAY BULAŞABİLİYOR"

Virüsün kimden geleceğinin muhakkak olmadığına değinen Yılmaz, açık yahut kapalı her ortamda virüsün kolay kolay bulaşabildiğini kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA
Editör: TUNAHAN ERTAN