Bitki ve baharatların kullanımı tarih boyunca inanılmaz derecede önemli olmuştur. Birçoğu mutfak kullanımından çok önce tıbbi özelliklerinden dolayı kutlandı.

Yazı İçeriği

 • Sağlığa Faydalı Bitki ve Baharatlar
  • Tarçın
  • Adaçayı
  • Nane
  • Zerdeçal
  • Fesleğen
  • Zencefil
  • Çemen Otu
  • Biberiye
  • Sarımsak

Sağlığa Faydalı Bitki ve Baharatlar

Modern bilim, birçoğunun gerçekten de önemli sağlık yararları sağladığını şimdi göstermiştir. İşte araştırmayla desteklenen dünyanın en sağlıklı 10 bitki ve baharatı sizlerle…

bitki ve baharat faydaları

Tarçın

Tarçın, Kan Şekerini Düşürür ve Güçlü Bir Anti-Diyabetik Etkiye Sahiptir. Tarçın, her türlü tarifte ve unlu mamullerde bulunan popüler bir baharattır. Tarçın’ın tıbbi özelliklerinden sorumlu olan sinnamaldehit adlı bir bileşik içerir. Tarçın, güçlü antioksidan aktiviteye sahiptir, iltihaplanmaya karşı savaşmaya yardımcı olur ve kandaki kolesterol ve trigliseritleri düşürdüğü gösterilmiştir. Tarçın , sindirim sistemindeki karbonhidratların parçalanmasını yavaşlatmak ve insülin duyarlılığını artırmak da dahil olmak üzere çeşitli mekanizmalarla kan şekerini düşürebilir.

tarçın faydaları

Özet: Tarçının birçok sağlık yararı vardır ve özellikle kan şekeri seviyelerini düşürmede etkilidir.

Araştırmalar, tarçının diyabetik hastalarda açlık kan şekerini% 10-29 oranında azaltabildiğini göstermiştir ki bu önemli bir miktardır.

Etkili doz tipik olarak günde 0.5-2 çay kaşığı tarçın veya 1-6 gramdır.

Tarçının diyet açısından etkileyici faydaları hakkında daha fazlasını bu makalede okuyabilirsiniz.

Adaçayı

Adaçayı Beyin Fonksiyonunu ve Hafızasını Geliştirebilir. Adaçayı Orta çağlarda iyileştirici özellikleriyle güçlü bir üne sahipti ve hatta vebayı önlemeye yardımcı olmak için kullanıldı.

Mevcut araştırmalar, adaçayının, özellikle Alzheimer hastalığı olan kişilerde beyin fonksiyonunu ve hafızayı iyileştirebileceğini göstermektedir.

adaçayı faydaları

Alzheimer hastalığına, beyindeki kimyasal bir haberci olan asetilkolin seviyesinde bir düşüş eşlik eder. Adaçayı, asetilkolinin parçalanmasını engeller. Hafif ila orta derecede Alzheimer hastalığı olan 42 kişiden oluşan 4 aylık bir çalışmada, adaçayı özünün beyin fonksiyonunda önemli gelişmeler sağladığı gösterilmiştir. Diğer çalışmalar da, adaçayının hem genç hem de yaşlı sağlıklı insanlarda hafıza işlevini iyileştirebileceğini göstermiştir.

Özet: Adaçayı özütünün, özellikle Alzheimer hastalığı olan kişilerde beyin ve hafıza işlevini iyileştirebileceğine dair umut verici kanıtlar var.

Adaçayının sağlık açısından etkileyici faydaları hakkında daha fazlasını bu makalede okuyabilirsiniz.

Nane

Nane, alternatif tıp ve aromaterapide uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Birçok çalışma, nane yağının irritabl bağırsak sendromunda iyileştirebileceğini göstermiştir. Bağırsak hareketleri sırasında yaşanan ağrıyı hafifleten kolondaki düz kasları gevşeterek işe yaradığı görülmektedir. Ayrıca , yaygın bir sindirim semptomu olan karın şişkinliği azaltmaya yardımcı olur.

nanenin faydaları

Aromaterapideki nane’nin mide bulantısıyla mücadeleye yardımcı olabileceğini gösteren bazı araştırmalar da var.

Doğum yapan 1100’den fazla kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, nane aromaterapi mide bulantısında önemli azalmalara neden oldu. Ayrıca ameliyat ve sezaryen doğumlarından sonra mide bulantısını azalttığı da gösterilmiştir.

Özet: Nane içindeki doğal yağ, IBS hastaları için ağrı kesici sağlar. Aromaterapide kullanıldığında güçlü bulantı önleyici etkilere de sahiptir.

Zerdeçal

Güçlü Anti-Enflamatuar Etkilere Sahip Bir Madde olan Kurkumin İçerir. Zerdeçal, köriye sarı rengini veren baharattır. En önemlisi kurkumin olan tıbbi özelliklere sahip birkaç bileşik içerir.

zerdaçalın faydaları

Kurkumin, oksidatif hasara karşı savaşmaya ve vücudun kendi antioksidan enzimlerini artırmaya yardımcı olan oldukça güçlü bir antioksidandır. Kurkumin, bazı anti-enflamatuar ilaçların etkinliğiyle eşleştiği noktaya kadar güçlü bir antienflamatuardır.

Araştırmalar, beyin fonksiyonunu iyileştirebileceğini, Alzheimer ile savaşabileceğini, kalp hastalığı ve kanser riskini azaltabileceğini ve artriti hafifletebileceğini göstermektedir.

Fesleğen

Fesleğen, enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı Oluyor ve bağışıklığı artırıyor. Hindistan’da kutsal bir bitki olarak kabul edilir.

fesleğen faydaları

Bir çalışmada, kandaki belirli bağışıklık hücrelerini artırarak bağışıklık sisteminin işlevini artırabileceğini de buldu. Fesleğen ayrıca yemeklerden önce ve sonra kan şekeri seviyelerinin düşmesinin yanı sıra anksiyete ve anksiyeteye bağlı depresyonu tedavi etmesiyle de bağlantılıdır. Fesleğen, bağışıklık fonksiyonunu iyileştiriyor ve bakteri, maya ve küf oluşumunu engelliyor.

Zencefil

Zencefil, çeşitli alternatif tıp biçimlerinde kullanılan popüler bir baharattır. Çalışmalar, 1 gram veya daha fazla zencefilin mide bulantısını başarılı bir şekilde tedavi edebildiğini sürekli olarak göstermiştir. Buna sabah bulantısı, kemoterapi ve deniz hastalığının neden olduğu mide bulantısı dahildir.

zencefil sağlığa faydaları

Zencefil ayrıca güçlü antienflamatuar özelliklere sahip gibi görünmektedir ve ağrı yönetimine yardımcı olabilir. Kolon kanseri riski taşıyan deneklerde yapılan bir çalışmada, günde 2 gram zencefil özütünün, aspirinle aynı şekilde kolon iltihabı belirteçlerini azalttığı bulundu.

Diğer araştırmalar, zencefil, tarçın, sakız ve susam yağı karışımının osteoartriti olanların yaşadığı ağrı ve sertliği azalttığını buldu. Aspirin veya ibuprofen ile tedaviye benzer bir etkinliği vardır.

Özet: 1 gram zencefil, birçok mide bulantısı türü için etkili bir tedavi gibi görünmektedir. Aynı zamanda antiinflamatuardır ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Çemen Otu

Çemen otu, özellikle libido ve erkekliği geliştirmek için yaygın olarak kullanılmıştır.

Testosteron seviyeleri üzerindeki etkileri sonuçsuz olsa da, çemen otu kan şekeri üzerinde yararlı etkilere sahip gibi görünmektedir .

İnsülin hormonunun işlevini iyileştirebilen bitki proteini 4-hidroksiizolösin içerir. Birçok insan çalışması, özellikle şeker hastalarında günde en az 1 gram çemen otu özünün kan şekeri düzeylerini düşürebildiğini göstermiştir.

Biberiye

Biberiyenin etken maddesine rosmarinik asit adı verilir. Bu maddenin alerjik tepkileri ve burun tıkanıklığını bastırdığı gösterilmiştir.

biberiye faydaları

29 kişiyle yapılan bir çalışmada, hem 50 hem de 200 mg Rosmarinic asit dozlarının alerji semptomlarını baskıladığı gösterilmiştir. Nazal mukustaki bağışıklık hücrelerinin sayısı da azalmış tıkanıklıkla birlikte azaldı. Burun tıkanıklığı nasıl geçer? makalemize göz atabilirsiniz.

Özet: Rosmarinic asit, alerji semptomlarını baskılayan ve burun tıkanıklığını azaltan anti-enflamatuar etkilere sahiptir.

Sarımsak

Halk arasında doğal antibiyotik olarak bilinir. Sarımsak takviyesi, soğuk algınlığı da dahil olmak üzere hastalıklarla mücadelede iyi bilinir.

sarımsağın faydaları

Sık sık soğuk algınlığı yaşıyorsanız, yemeklerinizde daha fazla sarımsak eklemek inanılmaz derecede yardımcı olabilir.

Ayrıca kalp sağlığı üzerindeki yararlı etkilere dair ikna edici kanıtlar da var.

Yüksek kolesterolü olanlar için, sarımsak takviyesi toplam ve / veya LDL kolesterolü yaklaşık% 10-15 oranında düşürüyor gibi görünmektedir.

Çalışmalar ayrıca, yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncında önemli düşüşlere neden olan sarımsak takviyesi bulmuştur. Bir çalışmada, kan basıncını düşüren bir ilaç kadar etkiliydi.

Sarımsağın tüm inanılmaz sağlık yararlarını ele almak bu makalenin kapsamı dışındadır, ancak buradan okuyabilirsiniz .

Sarımsak Yutmak Zayıflatır Mı? Günde Bir Diş Sarımsak Yutmak Neye İyi Gelir? makalemize göz atabilirsiniz.

Editör: TUNAHAN ERTAN