Adıyaman Barosu'nda 'keyfi erteleme' istifaları geldi. Yönetim Kurulu ve yeni dönemde başkan adayı olan Av. Bilal Doğan ve Baro Yönetim Kurulu Üyesi Av. Bahattin Barış Bilgiç seçimlerin ertelenmesinin keyfi olduğunu belirterek yönetimden ayrıldı.

Baro genel kurulları, 2020 yılı ekim ayında yapılması gerekirken pandemi gerekçesiyle 2021 Haziran ayına ertelenmişti. Doğan ve Bilgiç, Adıyaman Barosu’nun 12-13 Haziran, yeterli çoğunluk sağlanamazsa 19-20 Haziran’da genel kurul yapma kararı aldığını hatırlattı. Bu karar doğrultusunda dün (4 Haziran) mesai bitimine kadar seçimlerde oy kullanacakların listesinin İlçe Seçim Kurulu’na verilmesi gerektiğini ama teslim edilmeyerek, genel kurulun keyfi olarak ertelendiğini söyledi.

AVUKATLARIN İSTİFA GEREKÇELERİ

Baro Başkan Adayı Av. Bilal Doğan, istifasını “12-13 Haziran tarihinde yapılacak olan Baro Genel Kurulunun ertelenmesine keyfi ve hukuksuz bir şekilde sebep olunduğundan, bu yanlışa ortak olmamak adına bugün itibariyle Baro yönetim kurulu üyeliğinden istifa etmiş bulunmaktayım, tüm meslektaşlarımın bilgi ve takdirlerine sunarım” ifadeleriyle duyurdu.

Doğan, istifa dilekçesinde ise şu ifadelere yer verdi:

“12-13 Haziran 2021 tarihinde yeterli çoğunluk sağlanamadığı takdirde 19-20 Haziran 2021 tarihinde yapılacak olan Baro Genel Kurulu ilçe seçim kurulunun seçim yapılmasında engel yok, Genel Kurulda oy kullanacak üye listesini talep etmesine rağmen Baro başkanı tarafından üye listesi imzalanıp seçim kuruluna teslim edilmediği için, maalesef 12-13 Haziran’da yapılacak olan Baro Genel kurulu yapılamayacaktır. Baro Yönetim Kurulu olarak almış olduğumuz Genel Kurul kararı keyfi bir şekilde yok sayılmıştır.

Bu yapılan haksız ve hukuksuz uygulamaya ortak olmama adına bugün (4 Haziran) itibariyle Baro Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa ediyorum.”

Av. Bahattin Barış Bilgiç’in istifa dilekçesi ise şöyle:

“Hepimizin malumu olduğu üzere 2020 yılı Ekim ayında yapılması gereken Baro Genel Kurulları tamamen siyasi saiklerle “gayri hukuki olarak”, pandemi gerekçe gösterilerek iptal edilmiştir. Bu dönemde siyasi parti kongrelerinin yapılmasına izin verilmesine rağmen Baro Genel Kurullarının yaptırılmaması bu tespitin haklılığını tartışmasız ortaya koymaktadır.

Gelinen noktada Adıyaman Barosu 12-13 Haziran 2021 tarihinde Genel Kurul kararı almıştır. Bu kararımız yayımlanan son genelgeye rağmen Seçim kurulunca kabul görmüş, 04.06.2021 günü mesai bitimine kadar seçimde oy kullanacak üye listesinin teslim edilmesi koşulu ile Genel Kurulun yapılmasında bir sakınca bulunmadığı Baro Başkanlığına bildirilmiştir. Aynı tarihte yapılan yönetim kurulu toplantısında listenin seçim kuruluna iletilmesi yönünde bazı yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla birlikte görüş bildirmemize rağmen mevcut Baro Başkanı hazır olan listenin gönderilmesi görüşüne iştirak etmemiş ve neticede evrakı imzalamayarak seçimin belirlenen tarihte yapılmasına imkan tanımamıştır.

Adıyaman Barosu Genel Kurulu bir önceki seçimle bize 2 yıl süre ile yetki vermiştir. Yapılan engellemelerle mücadele ederek Genel Kurul iradesinin bir an önce tecellisini sağlamak bizim öncelikli görev ve sorumluluğumuzdur. Genel Kurulu toplama imkanı var iken buna aykırı davranmak şimdiye kadar yapılan hukuksuz ertelemelere onay vermek sonucunu doğurduğu gibi, var olan yönetim kurulunun ve başkanın yetki gaspı içerisinde olacağı bir fiili durumu yaratır.

Böyle bir sonucun sorumlusu ve ortağı olmayı kabul etmem mümkün değildir. Bu nedenle Adıyaman Barosu Yönetim Kurulu üyeliği görevimden istifa ediyorum.” (ANKA)

ERTANHABER NEDENHABER
Editör: TUNAHAN ERTAN