Türkiye'nin ulusal insansız hava aracı sayısı giderek artıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Aksungur ve Göksungur'u envantere kazandırmak için gece gündüz çalışıyor.

 

İçeride ve dışarıda gerçekleştirilen operasyonlarda büyük muvaffakiyetler elde eden ANKA sistemi üzerinden geliştirilen İHA'lar yakında kademeli olarak vazifeye başlayacak.

750 KİLO YÜK TAŞIYABİLİYOR
 

Sungur ailesinin iki geliştirilmiş İHA'sından Aksungur TUSAŞ tarafından 18 ayda tamamlandı. İHA Aksungur ismini ise saatte 180 kilometre süratle uçan Doğan cinsi kuştan aldı. ANKA Sistemi ile benzeri aviyonik mimariye ve 750 kg yüksek yararlı yük taşıma kapasitesine sahip Aksungur, en zorlayıcı muharebe şartlarına yönelik inşa edildi.40 bin feet irtifaya çıkabilen ve 40 saate kadar havada kalabilen Aksungur, en şiddetli operasyonların tamamlanabilmesine imkan veren motor yapısına da sahip bulunuyor.Aksungur, 170 beygirlik turbo dizel çift motor ile yüksek yerlilik oranına da sahip. Tam otonom olarak operasyon yürütebilen İHA, çift yedekli otomatik uçuş denetim sistemi, otomatik kalkış ve iniş sistemi, elektrik güç üretim sistemi ve şifrelenmiş sayısal data linki ile uçuyor.

24 metre kanat açıklığına, 12 metre uzunluğa sahip Aksungur'un yüksekliği ise 3 metreyi aşıyor.

ÜÇ ADET SİLAH İSTASYONU VAR

ANKA Aksungur'un Temel, Sinyal İstihbarat, Taaruz ve Deniz Karakol olmak üzere dört adet konsepti de yer alıyor. Gece/gündüz her türlü hava şartlarında istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz misyonu gerçekleştirebilen Aksungur, olağanda savaş uçaklarının kullandığı ağır mühimmatlarla da vazife yapabiliyor. Her bir kanatta 500, 300 ve 150 kg kapasiteli 3 adet silah istasyonu da bulunan Aksungur, güdüm kitleriyle akıllı hale getirilmiş bombalar, LUMTAS, MAM-L, Cirit, MAM-C, ve minyatür bombaları taşıyabiliyor.

ANKA Aksungur'un Temel, Sinyal İstihbarat, Taaruz ve Deniz Karakol olmak üzere dört adet konsepti de yer alıyor.İKİ REKOR BİRDEN KIRDI

2019 yılında birinci testini muvaffakiyetle gerçekleştiren Aksungur son testlerinde ise iki rekor birden kırdı. 49 saat yani iki günden fazla havada kalarak Bayraktar TB-2’ye ilişkin olan 27 saat 3 dakikalık kesintisiz havada kalma rekorunu kıran Aksungur, 12 adet MAM-L ile tam mühimmatlı olarak 20 bin feet irtifasında 28 saat uçarak bir prensip daha imza atmış oldu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, çift motorlu Aksungur İHA’da seri üretim sürecinin başladığını açıkladı.GÖKSUNGUR EN SÜRATLİ İHA OLACAK

Aksungur'un yanı sıra TUSAŞ tarafından üzerinde çalışmaları devam eden Göksungur ise Türkiye'nin gökyüzündeki en süratli İHA'sı olacak. Gelecek yıl TSK'nin kullanımına sunulması planlanan Göksungur ile havada süpersonik suratlara ulaşılacak. Öncelikle hava savunma sistemlerinin testi ve geliştirilmesinde kullanılması planlanan süpersonik araç, Ulusal Muharip Uçak için de misyon yapacak.

1600 KM HIZLA UÇAÇAK

Göksungur için TUSAŞ tarafından üretilen Yüksek Süratli Amaç Uçak Sistemi Şimşek’in motorunun geliştirilmesi planlanıyor. Ulusal Muharip Uçak’daki pilot, etrafında bulunan İHA’ları da yönetebilecek. İHA’nın saatte yaklaşık 1600 km hızda uçabileceği kaydediliyor.Göksungur’un radarda kendisini F-16 savaş uçağı üzere gösterip, karşısındaki radarların aldatılmasını sağlayabilecek donanıma sahip olması da bekleniyor.

SAVAŞ UÇAKLARINA OLAN GEREKSİNİMİ ORTADAN KALDIRACAK

F-16 ve F-4 savaş uçaklarında kullanılan Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini de taşıyabilecek Göksungur'un, bu özellikleriyle savaş uçaklarına olan muhtaçlığı da ortadan kaldıracak. Uydu ile yönetilecek Göksungur'un 15000 metre yahut yörünge altı irtifa ve ortalama 200 km menzil olması bekleniyor.

Türkiye’nin sesten süratli, süpersonik insansız hava aracı Göksungur birinci uçuşunu 2021’de gerçekleştirilecek.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
Editör: TUNAHAN ERTAN