Yaygın olarak salatalarda ve farklı yemeklerde kullanılan sirke, tıpkı vakitte sıhhat ve hoşluk eseri olarak kullanılan en doğal gereçtir. Antiseptik özelliği sayesinde mikroplardan arındırırken hastalıklara karşı esirgeyici özelliği bulunmaktadır. Cilt rahatsızlıklarından şeker hastalığına kadar birçok farklı alanda faydalıdır. Ölçülü ölçüde ve gerçek formda tüketildiğinde yararlarından istifade edilirken doğal sirke tüketmeye özel gösterilmesi gerekmektedir. Doğallığından emin olunmayan sirke, yarardan çok ziyan vereceği için kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Sirke antiseptik özelliği sayesinde meskenlerin mikroplardan arınmasında kullanılabilir. Doğal bir paklık materyali olarak kullanıldığında kimyasallara maruz kalmadan meskenin paklığı en sağlıklı halde sağlanabilir. 
 

 

SİRKENİN YARARLARI

Sirke, doğal fermente bir eser olduğundan birçok ziyanlı bakterinin ve mikrobun yok olmasını saylayan çok kıymetli bir besindir. Sirkenin kullanımı çok eski periyotlara dayanmaktadır. Tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat, sirkeyi iltihap sökücü ve mide hastalıklarının tedavisi olarak kullanmıştır.

 

 

Kültürümüzde yaygın olarak üzüm ve elma sirkesi kullanılmaktadır, lakin sirke çok geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Elma ve üzüm sirkesi dışında ayva, nane, ada çayı, ardıç, kayısı, hurma, pirinç ve nar sirkeleri bulunmaktadır. Tabiatın insanlığa sunduğu sirkelerin faydaları…

ELMA SİRKESİ

En yaygın olarak kullanılan sirkelerden biridir. Salatalara eklenerek tüketildiğinde hastalıklara karşı koruyarak bedenin mikroplardan arınmasına yardımcı olur. Cilt ve saç sıhhatine da epey âlâ gelen elma sirkesinin yararları şöyledir:

- Teneffüs yolu hastalıklarına düzgün gelen elma sirkesi, boğaz ağrısı ve öksürüğe yeterli gelmektedir.  - Ciltte yer alan sivilcelerin tedavisinde kullanılır. Fakat sirke direkt olarak yüze sürülmesi ziyanlı olup bir çay bardağı kadar suya 1-2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi eklenip seyreltildikten sonra kullanılması gerekir. - Ölçülü ölçüde sirke tüketmek kalp ve damar sıhhatini korumaktadır. - Saç derisinde kepeklenme ve kaşıntı üzere sorunların giderilmesi için yarı yarıya seyreltilmiş elma sirkesi saç derisine uygulandığında -kaşıntı ve kepeği önlemektedir.  - Sabahları aç karnına ılık suya eklenen çorba kaşığı elma sirkesi, yağların yakılmasına yardımcı olarak bireylerin daha çabuk zayıflamasını sağlar. - İltihaplı bölgeye sürüldüğünde yaraların daha çabuk güzelleşmesine yardımcı olur.

ÜZÜM SİRKESİ

Halk ortasında yaygın olarak kullanılan başka sirke ise üzüm sirkesidir. En az elma sirkesi kadar yararlı olan üzüm sirkesi çok güçlü bir probiyotik kaynağıdır. Cilt ve saç bakımında iç organların nizamlı çalışmasına kadar birçok faydası olan üzüm sirkesinin yararları şöyledir:

- Metabolizmanın nizamlı çalışmasına yardımcı olurken, kabızlık ve ishal üzere hastalıkların görülmesine mani olur.
- Üzüm sirkesiyle yapılan gargara iş ağrısının acilen geçmesine yardımcı olur
- Antioksidan özelliği sayesinde bedenin toksinlerden arınmasına yardımcı olarak hastalıklara karşı güçlendirir.
- Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktadır.
- Kalp damar sıhhatini korumakla birlikte makus kolesterolün düşmesine yardımcı olur
- Bedende oluşan leke ve yaraların geçmesini sağlar. Üzüm sirkesi de direkt olarak cilde sürülmemesi gerekir. Seyreltilen üzüm sirkesi sorunlu bölgelere tonik olarak kullanılabilir.
- Anemi hastalığına âlâ gelir
- Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.
- Doğal bir paklık gereci olarak kullanıldığında kimyasal kullanmaya gerek kalmadan konutun her yerinin temizlemeye yardımcı olur.

AYVA SİRKESİ

Ayva sirkesi içerdiği güçlü besin bedellerinden kaynaklı ve fermente edilmiş bir besin olarak çok yararlıdır. Kemik gelişimi ve teneffüs yolu hastalıklarına yararlı olan ayva sirkesinin yararları şöyledir:

- Teneffüs yolu enfeksiyonuna karşı ilaç olarak kullanılabilir. İçilmesinin yanı sıra gargara imali da teneffüs yollarında oluşan mikropların temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
- Kemik gelişimine yararlı olduğu üzere çocuklarda büyüme gelişmeyi sağlar
- Makûs kolesterolü düşürerek kalp ve damar sıhhatini korur.
- Hazmı kolaylaştırarak mide rahatsızlıklarına uygun gelmektedir.
- Seyreltilip, ciltte oluşan sorunlu bölgelere uygulandığında yara ve izlerin daha süratli tedavi olmasını sağlamaktadır.
- Gargara yapıldığında ağız ve diş sıhhatini koruduğu üzere ağızda oluşan makus kokuları önlemektedir.

ADA ÇAYI SİRKESİ

Tabiatın insanlığa sunduğu en hoş nimetlerden biri de fermente edilmiş besinlerdir. Doğal fermente edilen besinler probiyotik açıdan çok varlıklı olduğu için şahısların bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktadır. Ada çayı sirkesi içerdiği besin pahaları sayesinde çok değerli olan besinlerin başında gelmektedir. Marketlerde yaygın olarak bulunmayan ada çayı sirkesi, mesken üretimi olarak tüketilmektedir. Ada çayı sirkesinin insan sıhhatine olan yararları şöyledir:

- Diyabet hastalığına düzgün gelmektedir.
- Sabahları ılık su ile karıştırıldığında mideyi rahatlatır ve mide hastalıklarının oluşmasına pürüz olur
- Çok terleme ve sıcak basmalarına âlâ gelmektedir.
- Yorgunluğu alarak daha dinç ve enerjik olmayı sağlar

NANE SİRKESİ İnsan sıhhatine çok yararlı olan sirkeler ortasında nane de bulunmaktadır. Cilt bakımından mide rahatsızlıklarına kadar birçok bahiste faydalı olan nane sirkesinin yararları şöyledir:
- Hazmı kolaylaştırır, mide rahatsızlıklarını engelleyerek gaz sıkışmasına düzgün gelir.
- Nane ve elma sirkesi karıştırılıp cilt bakımında kullanıldığında cildin temizlenmesine ve daha taze bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.
- Ciltteki meyyit hücrelerin arınmasına yardımcı olarak cilde parlaklık ve ferahlık verir.

KAYISI SİRKESİ

Kayısı sirkesi, elma ve üzüm sirkesine oranlar daha az serttir. Bundan ötürü tüketimi daha rahattır. Öbür sirkeleri tüketirken seyreltmek ve dikkatli olmak gerekirken kayısı sirkesinde bu türlü bir durum yoktur. Kayısı sirkesinin yararları şöyledir:

- Hudutların yatışmasına yardımcı olarak şahıslara dinginlik verir.
- Migren ağrısının geçmesine yardımcı olur ve uyku kalitesini arttırır.
- Kansızlığa uygun gelir
- Güç verir ve tüken bireylerin daha dinç olmasına yardımcı olur

HURMA SİRKESİ

Hurma sirkesi, en az öbür sirkeler kadar yararlı olup birçok farklı alanda sıhhate yararı bulunmaktadır. Hurma sirkesinin faydaları şöyledir:

- Cilt bakımında kullanılan hurma sirkesi tonik olarak kullanıldığında cildin meyyit hücrelerden arınmasına yardımcı olurken daha taze bir görünüm kazandırır.
- Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur
- Yaralara pansuman olarak uygulandığında daha çabuk tedavi etmesine yardımcı olur.

ARDIÇ SİRKESİ

Ardıç sirkesinin imali öbür sirkelere göre daha güç olduğu için temini daha zordur. Fakat birçok sıhhat problemine tahlil olduğu için çok yararlıdır. Ardıç sirkesinin yararları şöyledir:

- Kan şekerinin düzenler
- Adet sancılarına âlâ gelir
- İdrar sökücüdür.
- Teneffüs yolu enfeksiyonlarına uygun gelir, öksürük ve boğaz ağrısını anında tedavi eder
- Antioksidan özelliği sayesinde bedenin toksinlerden arınmasına yardımcı olur ve kanser hücrelerine karşı savaşır
- Yaralara merhem olarak kullanıldığında yaraların acilen düzgünleşmesini sağlar.
Editör: TUNAHAN ERTAN