Pandemi hayatımızı kökünden değiştirdi ve dönüştürdü. Bu değişimin ve dönüşümün getirdiği yeniliklerden bazıları hibrit ve uzaktan çalışma modelleriydi. Hibrit ve uzaktan çalışma ile şirketler ve çalışanlar farklı ofis çözümlerine yöneldiler. Bu çözümler arasında sanal ofis, hazır ofis ve paylaşımlı ofis yer alıyor.

Pandemi ile hemen hemen tüm şirketler uzaktan çalışmayı deneyimlediler. Bu deneyimde yakalanan başarı hibrit çalışma modeline kalıcı olarak geçilmesini gündeme getirdi. Bu modelin mekandan bağımsız oluyor olması hem çalışanlar hem de işverenler için daha verimli çalışma imkanı sunuyor. Sanal ofisler, hazır ofisler ve ortak çalışma alanları kişilerin hibrit çalışma ile birlikte coworking kavramını da rahatça deneyimlemesini sağlıyor. Şirketler verimliliğin artmasının yanında bu ofis seçeneklerini uygun fiyatla kiralama imkanı sundukları için de tercih ediyorlar. Pandeminin ortak çalışma alanlarına arttırdığı ilgiden memnun olduklarını dile getiren CoBAC Workspace Yönetici Ortağı Yıldız Doğan Gürcüoğlu konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

CoBAC Workspace pandemide büyüdü!

Biz CoBAC’in ilk adımlarını attığımızda pandemiden kimsenin haberi yoktu. Ortak çalışma alanları pandemi öncesinde de insanlar tarafından tercih edilse de şirketler çalışma ofisi olarak pek tercih etmiyordu. Pandemi ile birlikte hem paylaşımlı ofislere hem de hazır ofislere ilgi oldukça arttı diyebiliriz. Uzaktan çalışma modelini deneyimleyen şirketlerin çoğu bu modelden aldığı verim karşısında plaza tarzı ofisler yerine açık ofislere yöneldi ve coworking alanlarında yer almaya başladılar. Elbette sadece şirketler bazında düşünmek yanlış olur. Kendi işini yapan ya da yapmaya karar veren kişiler de tercihini ortak ofislerden yana kullandı. Örneğin yaratıcı profesyonel olarak adlandırdığımız meslek gruplarından freelancer olarak çalışanlar evde çalışmaktan sıkılıp yeni mekanlar aramaya başladı. Bu noktada ortak ofis mantığı onlar için de bir çıkar yol oldu. Yeni iş kuran kişiler de hem maliyet açısından hem de kullanış açısından coworking alanlarının sunduğu sanal ofis hizmetine ilgi duymaya başladı. Ülkemizde büyümeye devam eden girişim ekosisteminin en büyük zorluklarından biri olan ofis masrafları sanal ofislerin sağladığı yasal adres imkanı sayesinde daha düşük fiyata yapılan kiralamalarla aşılmış oldu.

Çalışanlar ve şirketler için toplantı odaları bir ihtiyaç olmayı sürdürüyor.

Pandemi hayatımızda pek çok şeyi değiştirip dönüştürse de online toplantılar fiziksel toplantıların birebir alternatifi olamadı. Bunun sebeplerinden biri birlikte çalışmanın yolu verimli toplantılardan geçiyor olması. İnsanlar birlikte çalıştığı iş arkadaşları, proje ortakları ya da paydaşları ile fiziki temasa ihtiyaç duyuyorlar. Çoğu iş internet ortamında daha hızlı çözülüyor olsa da bu fiziki iletişim için toplantı odaları şart gibi görünüyor. Bizim bünyemizde farklı ihtiyaçlar gözetilerek tasarlanmış 6 farklı toplantı odası bulunuyor. Katılımcı sayısına göre kolayca ayarlanabilen toplantı odalarımız gün içerisinde pek çok ekibe ev sahipliği yapıyor. Toplantı sırasında ihtiyaç duyabilecekleri tüm ekipmanların toplantı odalarının içerisinde bulunması da yine misafirlerimizin tercih sebepleri arasında. Ayrıca CoBAC üyelikleri içerisinde toplantı odası kullanım hakkını da üyelerimize hediye ediyoruz. Sanal ofis üyeliğinden paylaşımlı alan üyeliğine pek çok paketin içerisinde toplantı odası kullanım hakkı sunuyoruz.

CoBAC Workspace Eminönü’nün merkezinde çalışanlara ve şirketlere, hazır ofisler, ortak alanlar, toplantı alanları ve daha birçok ayrıcalık sunuyor. Vapur iskelesine ve Haliç Metro İstasyonuna yürüme mesafesindeki lokasyonu ve harika tarihi İstanbul manzarası ile çalışmanın zevki CoBAC’ta. Daha fazlası için https://cobac.work/ web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Haber Kaynağı: medyabar.com

Editör: TUNAHAN ERTAN