İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu “2020 senesinde güney ve doğu sınırlarımızda 505 bin 375 kişinin ülkemize kanun dışı yollarla girişi, sınırlarımızda engellenmiştir. 2021 senesinde ise bugüne kadar 253 bin 299 kişinin de aynı kapsamda geçişi engellenmiştir” şeklinde konuştu.

süleyman soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yaptığı açıklama ile yanıt verdi. Soylu, yazılı yaptığı açıklamada “Muhalefet Partisi Genel Başkanı’nın; yeni tespit ettiği siyasi ikbal uğruna, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Sayın Cumhurbaşkanımıza, göç meselesi hakkında olarak sahada çalışan idari, sivil ve kolluk olmak üzere bütün personelimize iftira atan bu yaklaşımını kınıyor ve acilen hidayet diliyorum. İç savaşların ve yoksullukların yarattığı Suriye ve Ortadoğu kaynaklı göçü yönetmede bütün dünyanın kabul ettiği bir başarıya sahip olan Türkiye, Düzensiz Göçle (kaçak) mücadele konusunda da pek çok bölgede olduğu gibi Afganistan’da da çekilme kararı sonrası olası senaryolar için, uzun zamandan beri ciddi bir hazırlık içindedir. Fiziki hazırlık kapsamında; İran sınır hattımızın göç, kaçakçılık ve terörist girişleri açısından en kritik olduğu 152 kilometrelik kısmına güvenlik duvarı örülmüş, 85 kilometrelik duvar çalışması son hızla devam etmektedir. Öte Yandan 109 kilometrelik kısmı ise aydınlatma sistemi ile donatılmıştır. Bunlara ek olarak, 79 kilometre boyunca kamera ve algılayıcı sistemler inşa edilerek düzensiz göç hareketliliklerinin devamlı olarak izlenebilmesi sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

‘SINIRLARIMIZ KONTROL ALTINDA TUTULMAKTADIR’

Bakan Soylu, yaptığı açıklamada “Termal kameralarla gece geçişlerinin engellenmesi sağlanırken aynı zamanda’lar vasıtasıyla düzenli olarak sınırlarımız kontrol altında tutulmaktadır. Doğu sınırımızın 740 kilometrelik kısmında kullanılacak ve entegre sınır yönetiminde kilit bir rolü olan elektro optik kuleler ve haberleşme kulelerinin yüzde 90’ı tamamlanmıştır. Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı hudut birliklerinin yanı sıra yukarıda saydığımız teknolojik hamlelerle beraber sınır bölgelerimizde ve geçen sene kaçak göç rotası olarak tespit edilen lokasyonlarda görevlendirilen ilave, 750 Özel Harekat Polisimiz ve 500 Jandarmamız, 7/24 devriye esasıyla, düzensiz göçle mücadelemize katkı sağlamaktadır. Gene sınırlarımızda görevlendirilmek üzere 500 ek Güvenlik Korucusu kaydırılmıştır” ifadelerini kaydetti.

‘2021 SENESINDE 253 BİN 299 KİŞİNİN ÜLKEMİZE YASADIŞI YOLLARLA GİRİŞİ ENGELLENDİ’

Soylu, 82 zırhlı devriye aracının sınırdaki geçişlere anında müdahale ettiğini söyleyerek “Sınırda yapılan devriye yollarımıza ek olarak termal kamera ile donatılan yüksek teknolojiye sahip 82 zırhlı devriye aracımız ile sınırdaki geçişlere anında müdahale edilmektedir. Kısaca bahsedilen bu tedbirler sonucunda 2020 senesinde güney ve doğu sınırlarımızda 505 bin 375 kişinin ülkemize kanun dışı yollarla girişi, sınırlarımızda engellenmiştir. 2021 senesinde ise bugüne kadar 253 bin 299 kişinin de aynı kapsamda geçişi engellenmiştir. Son 7 senedir dünyaya örnek bir göç yönetimi sergileyen ülkemizin söz konusu başarısı yalnızca uluslararası koruma, geçici koruma ya da düzenli göç alanından değil düzensiz (kaçak) göçle mücadele alanından da kaynaklanmaktadır. Türkiye uzun senelerdir göçte hem hedef hem de geçiş (transit) ülkedir ve ciddi bir düzensiz (kaçak) göç baskısı ile karşı karşıyadır. Bu bağlamda, denizde ve karada, verilerini sık sık kamuoyu ile paylaştığımız düzensiz (kaçak) göçmen yakalamaları ve buna bağlı geri gönderme operasyonları gerçekleştirmektedir. 2018 senesinde 268 bin, 2019 senesinde 454 bin, 2020 senesinde 122.302 ve 2021 senesinde ise 72.879 düzensiz (kaçak) göçmen sınırlarımız içerisinde yakalanmıştır” şeklinde konuştu. Bakan Soylu, açıklamasının devamında ise şunları kaydetti:

“Sınır dışı edilmek üzere idari gözetim kararı alınan yabancıların tutulduğu Geri Gönderme Merkezlerinin kapasitesi Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce devralındığında 1700’lerde iken günümüzde 20 bin seviyesine çıkartılmıştır. Yakalanan düzensiz göçmenlerin sınır dışı edilmesinde ortalama yüzde 45, yakalama/sınır dışı etme oranıyla Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüz, bu konuda dünyada eşi benzeri olmayan bir başarıya ulaşmıştır. İnsan ticareti ve göçmen kaçakçılığıyla mücadele acil yardım hattı özelliğine sahip olan YİMER 157 aracılığıyla Ege’de, 10 bini aşkın kişinin can kaybı engellenmiş ve bu başarısı sonucunda dünya birinciliğine layık görülmüştür. Halen bütün göç hareketleri, kaynağından itibaren dikkatle takip edilmektedir. Muhatap ülkelerle görüşmeler–anlaşmalar yapılmaktadır. Son gelişmelerden kaynaklı Afganistan da dahil olmak üzere geçen senelere nazaran kaynak ülkelerden henüz daha yüksek bir göç oluşmamıştır. İdlib’te aldığımız ve bugün bizi eleştiren mahfillerin briket evler dahil o gün de karşı çıktığı önlemler, yeni dalgalara karşı önceden önlem alma ve süreci insani biçimde, güvenli alanlar yaratarak bir strateji dahilinde yönetme anlayışımızın tezahürüdür. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Bahar Kalkanı ve Barış Pınarı Operasyonları sayesinde sınırımızın hemen altında yaşamın normalleşmesine dair atılan adımların da göç yönetiminde ve düzensiz (kaçak) göçün engellenmesinde ciddi katkıları olmuştur. Son olarak, ABD tarafından yapılan açıklama ülkemiz ile istişare edilerek alınan bir karar olmayıp Dışişleri Bakanlığımız tarafından, konuya ilişkin açıklama yapılarak gereken yanıt kendilerine verilmiştir. Siyasetin sorumluluğuna yakışmayan, devletin ve kurumların itibarına, çalışanların emek ve motivasyonuna zarar veren mesnetsiz, art niyetli ve her yönüyle hadsizlik olan bu ithamlara alışmayı, ısrarla tekrarlanan bu yalanlara mesai harcamayı, reddediyorum. Allah ıslah etsin.”

Editör: TUNAHAN ERTAN