İşgal edilen topraklarından hukuksuz formda koparılan Filistinliler, 72 yıldır Lübnan'ın çeşitli bölgelerindeki mülteci kamplarında, güneş görmeyen çok katlı gecekondularda hayat çabası veriyor. 

 

 

Filistinli mültecilerin hayat kaidelerinin güzelleştirilmesi için İHH İnsani Yardım Vakfı ile birlikte 20 STK harekete geçiyor. Yarın MÜSİAD Genel Merkezi'nde yapılacak tanıtımın akabinde, bölgede uygulanacak kampanyanın startı verilecek.  

 

20 STK TAKVİYE VERİYOR Dayanak veren STK’lar şu formda: 

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen), Hak Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş), İHH İnsani Yardım Vakfı, Türkiye Diyanet Vakfı, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, Sadakataşı Derneği, Teknik Elemanlar Derneği (TEKDER), Cihannüma Derneği, Deniz Feneri, Hayrat İnsani Yardım Derneği, Fetih-Der, Umut Ol Derneği, Memleketler arası Tabipler Birliği (AID), Yetim Vakfı, Memleketler arası Mülteci Hakları Derneği, Sıhhat ve Medeniyet Derneği, Darüleytam Derneği, Memleketler arası Su Kuyusu Derneği ve UDEF (Uluslararası Öğrenci Derneği Federasyonu)

"IŞIKLARI HER AÇTIĞIMDA TÜRKİYE'YE DUA EDİYORUM"

Beyrut'ta 30 bin civarındaki Filistinliye konut sahipliği yapan Burc el-Baracne Mülteci Kampı sakinlerinden Muhammed Mustafa, zorluklarla dolu bir ömür geçirdiğini ve yaşının ilerlemesiyle baş gösteren hastalıklara karşın tek başına hayat gayretini sürdürdüğünü söyledi.

Kamptaki binlerce aile üzere insani yardımlara muhtaç olduklarını belirten 63 yaşındaki mülteci Mustafa, kampta uzun yıllar işlettiği küçük bakkaldan sonra bir müddet seyyar tezgahta meyve zerzevat satarak ekmeğini kazanmaya çalıştığını aktardı.

Şu an göz rahatsızlığının yanı sıra şeker, tansiyon, prostat hastalıkları ve bacaklarında varis rıları çektiğini söyleyen Mustafa, kızlarının evlenerek kendisinden ayrıldığını ve erkek evladı olmadığını lisana getirdi.

Çocukların annesi olan eşinin erken vefat ettiğini, ikinci eşinin ise kendisinin işsiz kalmasının akabinde ayrıldığını anlatan Mustafa, "Aslında ben, cami cemaati ve komşulardan gelen yemeklerle yaşamaya başladıktan sonra eşimin ailesine gitmesini kendim istedim." dedi.

Filistinli yaşlı adam, kamplardaki hayatın çok güç olduğuna ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından sonra kuralların daha da kötüleştiğine dikkati çekerken, Türkiye'nin her vakit olduğu üzere bu devirde de kendilerini yalnız bırakmadığını tabir etti.

Yaşlı ve tek başına haliyle elektrik kesintileri sonucu saatlerce karanlıkta kaldığına işaret eden Mustafa, gündüz saatlerinde bile elektrik kesintilerinin akabinde meskende karanlıkta yaşadığını ve Kur'an-ı Kerim'i mum ışığında okumaya çalıştığını söyledi.

Türk STK'ların yaklaşık 10 gün evvel konutuna kurdukları sistem sayesinde karanlık günleri geride bırakma sevinci yaşadığını aktaran Filistinli mülteci, kendilerini unutmayan Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek, "Işıkları her açtığımda Türkiye'ye dua ediyorum." diye konuştu.

Filistinli Mustafa, Türk halkını yardımsever ve Allah'tan korkan bir halk olarak bildiklerini lisana getirerek, kendilerinin de çok gurur duydukları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın muzaffer olmasına duacı olduklarını yineledi.

"YILLARDIR 3 ENGELLİ ÇOCUKLA YAŞADIĞIM KARANLIK ZAHMETİ BİTTİ"

Burc el-Baracine Mülteci kampında engelli çocuklarıyla yoksulluk içinde yaşayan Muhammed Yasin de Türk STK'ların bataryalı aydınlatma projesinden yararlanma sevinci yaşadı.

Türk hayır kuruluşlarının kendisini ve çocuklarını daima olarak yardımlarıyla sevindirdiğini söyleyen Yasin, Türk hayırseverlerin kendilerine sağladığı imkân sayesinde elektrik kesintisinden etkilenmediklerini anlattı.

"Yıllardır 3 engelli çocukla yaşadığım karanlık zahmeti bitti." diyen Yasin, kendisine ve Filistinli öbür ailelere bu imkânları sağlayan Türk hayır kuruluşlarına teşekkür etti.

"ELEKTRİK AKIMI BİRTAKIM GÜNLERDE YALNIZCA 2 SAAT OLUYOR"

Filistinli mültecilerden Zehra Muhammed el-Aşvah ise "Benim 4 çocuğum var; biri evli, öteki 3'ü ise hudut hastası. Eşimin vefat ettiği 3 yıldan beri geçimimizi büsbütün hayırseverlerin yardımlarıyla sağlıyoruz." dedi.

Küçük meskenlerinin hayırseverler tarafından kesim parça onarıldığını ve kendisi ile çocuklarının daima ilaç kullandığını söyleyen Aşvah, kampın tümünde olduğu üzere kendilerinin de günün büyük kısmını karanlıkta geçirdiklerini hatırlattı.

"Elektrik akımı kimi günlerde yalnızca 2 saat oluyor." diyen mülteci anne Aşvah, Türk hayır kuruluşlarının yaptıkları yardımlardan ötürü müteşekkir olduklarını ve bataryalı aydınlatma projesi kapsamında kendilerine yardım yapılması davetinde bulundu.

Lübnan'ın farklı bölgelerinde yer alan El-Biddavi, Burc el-Baracne, Sabra ve Şatilla, Ayn el-Hilve, Nehru'l-Barid, Raşidiyye, Burc eş-Şemali, El-Bas, Vifel, Miye Miye, Dbaye ve Mar İlyas isimli 12 kampta yaşayan Filistinli mülteciler, hayatlarını epeyce sıkıntı kaideler altında sürdürüyor.

Ülkede 600 bine yakın Filistinli mültecinin yaşadığı belirtiliyor.

KAYNAK: HABER7
Editör: TUNAHAN ERTAN