Büyükelçi İşankuli Amanliyev’in konut sahipliğinde gerçekleşen merasime siyaset ve iş dünyasından isimler katıldı. ‘Türkmenistan Tarafsızlığın Ülkesi’ yılı olarak belirlenen ve birçok ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanan Türkmenistan’ın daimi tarafsızlığının 25’inci yılı vesilesiyle Ankara Latanya Otel’de bir kutlama düzenlendi. Aktifliğe Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’nun yanı sıra milletvekilleri Bedri Yaşar ve İbrahim Aydemir, büyükelçiler ve iş dünyasından isimler katıldı. Aktiflik Türkiye ve Türkmenistan ulusal marşlarının okunmasıyla başladı. Aktiflikte gerek kültür sanat faaliyetleriyle gerek etkinliklerle bağımsızlık günü kutlamalarına öncülük eden isimlere plaket taktim edildi. “İlişkilerimiz her alanda yüksek seviyede”

Aktiflikte bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu kardeş Türkmenistan'ın bağımsızlığını birinci tanıyan ülke kardeşi Türkiye olduğunu belirterek, Türkmenistan-Türkiye bağlarının yüksek seviyede, stratejik özelliğe sahip olduğunu, iki ülkenin birebir vakitte uzun vadeli ve emniyetli ticari-ekonomik ortak olduğunu belirtti. Türkiye’nin Kardeş ülke Türkmenistan'ın dış ticaret ortakları ortasında birinci sıralarda yer almakta olduğunu da söyleyen Topçu, “ilişkilerimiz her alanda yüksek düzeyde artarak devam etmektedir.” dedi.

“Türkmenistan savaşa karşı, barışın tarafında”

Topçu, Türkmenistan'a verilen daimi tarafsızlık statüsünün 12 Aralık 1995’de BM Genel Konseyi'nde 185 üyenin oy birliğiyle onaylandığını belirterek, “bölge ve dünyanın barışına da  büyük katkısı olan Türkmenistan'a verilen daimi tarafsızlık statüsünün 25. inci yıl dönümü kutlu olsun. Savaşa karşı, barışın tarafında olan kardeş Türkmenistan dünya durdukça var olsun. Sayın büyükelçimizin şahsıma takdim ettiği plaketi kardeşliğimizin nişanı olarak görüyor, kendilerine hürmet ile şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanliyev yaptığı konuşmasında “Türkiye’deki kardeşlerimiz, 1995 yılında BM Genel Heyeti Türkmenistan’a daimi tarafsız memleketler arası hukuk statüsü tanıdı” dedi. Tarafsızlık günü kutlamaları kapsamında birçok aktifliğin yapıldığına dikkat çekti.

Editör: TUNAHAN ERTAN