Koronaivrüs salgınında vakalar arttıkça yazı tatil beldelerinde geçirenler yaşadıkları şehirlere dönmekte kararsız kaldı.

Bazı yazlıkçılar dönüş için vaka sayılarının düşmesini beklerken kimileri de temelli yerleşme kararı aldı.

İstanbul Büyükçekmece'ye bağlı  Marmara Denizi kıyısında bulunan Kumburgaz Mahallesi’nde yazı geçiren vatandaşlar da temelli kalma kararı alanlardan. "BURASI BELLİ BİR YAŞTAN SONRAKİ İNSANLAR İÇİN İDEAL OLDU"

Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle Kumburgaz'da da cadde ve sokaklar, sahiller boş kaldı.

Recep Çıklaçekiç Merter’de evi olduğunu ama gitmediğini belirterek “Burada bahçe var, kafama göre çıkıyorum giriyorum. Köpeklerimle oynuyorum. Benim gibi çok arkadaş var burada. Normalde Haziran’da gelen insanlar, buraya Nisan ayında geldi. Pandemi çıktı insanlar buraya Nisan ayının başında geldi. Burası belli bir yaştan sonraki insanlar için ideal oldu” dedi. Kumburgaz’da da koronavirüs vakaları olduğunu ifade eden Çıklaçekiç “Nüfus orantısına vurduğun zaman Kumburgaz’da kış nüfusu yaklaşık 15 bin, bunu orantıya vurduğun zaman vaka sayısı yüzde 1’i geçmez. Nüfus orantısına göre bence bizim burada hiç yok sayılır. Hanım diyor ki Merter’i kiraya verelim ama bir ayağımız orada dursun diye kabul etmiyorum.” diye konuştu. "TEMELLİ YERLEŞMEYİ DÜŞÜNÜYORUM" Aynur Yerli eşi, çocukları ve torunlarıyla birlikte Kumburgaz’a geldiğini ifade ederek “Pandemiden dolayı temelli burada kalıyoruz artık. Temiz hava ve kalabalık olmaması çok güzel. Burada dönmeyen çok insan var. İstanbul’un kalabalığından kaçıp buraya temelli yerleşmeyi düşünüyorum. Etrafımızda fazla hasta olmayan bir yer burası” şeklinde konuştu.

Eşi Sürmeli Yerli ise pandemiden dolayı temelli Kumburgaz’da oturma kararı aldıklarını ifade etti.Editör: TUNAHAN ERTAN