Dünyanın en sağlıklı baharatlarından biri olan zencefil, klâsik tıp tedavisinde epeyce fazla kullanılmaktadır. Asya kökenli olan bitki, dünyanın farklı coğrafyalarında ilaç niyetine tüketilmektedir. Bilhassa mevsim geçişlerinde ve soğuk havalarda görülen teneffüs yolu hastalıklarına düzgün geldiği gerekçesiyle çay ve kürleri hazırlanmaktadır. Zencefil, grip ve nezle üzere mevsimsel hastalıklara yeterli geldiği üzere mide rahatsızlıklarına da şifa olmaktadır. Mide ağrısı ve hazımsızlık ıstırabı çekenlerin tertipli olarak zencefili tüketmeleri önerilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı koruyan zencefil, kolesterol düzeyini istikrarda tutmaya yardımcı olmaktadır.

ZENCEFİLİN YARARLARI NELERDİR?

Zencefil, Hawaii, Japonya, Avustralya, Çin ve Malezya üzere tropik bölgelerde yetişen bir bitkidir. Zencefil kullanım alanına bağlı olarak toz ya da bütün olarak kullanılabilir. Salata ve yemeklere eklenmesinin dışında çayları ve kürlerinin yapılması birçok rahatsızlığa güzel gelmektedir. Zencefilin sıhhate olan yararları şöyledir:- Zencefil, mide ağrısı, mide bulantısı, hazımsızlık üzere pek çok mide sorunlarına güzel gelmektedir. Bilhassa sabah mide bulantısıyla uyananların zencefili çay ya da yemeklerine katmaları önerilmektedir. 

- Ülser ve reflü üzere başka mide rahatsızlıklarının güzelleşmesinde tesiri görülmektedir. Mide dostu olan zencefil, gebe bayanların ve ağır tedavi altında olan kanser hastalarının midelerini rahatlattığı da aktarılmaktadır. 

- Sonbahar ve kış aylarında sıklıkla görülen grip ve nezle üzere soğuk algınlığına karşı beden direncini yükselterek korumaktadır. 

- Mide, bağırsak enfeksiyonunun temizlenmesinde tesirlidir. Bedeni enfeksiyonlardan arındırarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. 

- Antioksidan olması bedende yanlış beslenme ve ziyanlı alışkanlıklardan kaynaklı biriken toksinlerin arınmasında tesirlidir. Bedenden atılan toksinler akciğer, karaciğer, mide, bağırsak üzere hayati organların daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. 

- Zencefil, çay olarak tüketildiğinde doğal ağrı kesici misyonu görür. Kas ve kemik ağrılarının geçmesinde tesirli olan zencefil çayı ayrıyeten adet sancılarının da hafiflemesine yardımcı olmaktadır. 

- Metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak sindirim sisteminin nizamlı çalışmasına tesirli olmaktadır. Kabızlık nedeniyle şişkinlik yaşayanların nizamlı olarak zencefil çayı tüketmeleri önerilmektedir. 

- Kan deveranının hızlanmasını sağlayarak kalp ve damar sıhhatini korumaktadır. 

- Yüksek kolesterolün dengelenmesine yardımcı olmaktadır. 

- Ağır gerilim altında olanların rahatlamasını sağlayarak gerilim düzeyinin düşürülmesine tesirli olmaktadır. 

- Zencefil, varlıklı besin bedellerine sahip olmasından ötürü bedenin gereksinimi olan günlük vitamin ve mineral muhtaçlığını kısmen karşılamaktadır. ZENCEFİLİN ZİYANLARI NELERDİR? 

Sıhhate sayısız yararı olan zencefilin bilinçsiz tüketilmesi halinde sıhhate faydadan çok ziyan verebilir. Zencefilin keskin aroması çocuklarda farklı semptomlara neden olabileceğinden bilhassa 2 yaşından küçük çocuklara verilmemesi gerekmektedir. Gebelerin tabip denetiminde kullanmaları gerekmektedir. Bunun dışında sağlıklı bireylerin dahi dozuna dikkat ederek tüketmeleri tavsiye edilir. Zencefil, kan sulandırıcı bir yapıya sahip olduğundan ameliyata girecek olan şahısların de kullanmaması önerilmektedir. 

ZENCEFİL ZAYIFLATIR MI?

Zencefil, metabolizmanın hızlanmasına ve sindirim sisteminin tertipli çalışmasına katkısı olduğundan ötürü kilo vermeyi hızlandırmaktadır. Her gün tertipli olarak 1 bardak zencefil çayı içmek sindirim sisteminin daha süratli çalışmasını sağlayarak olağandan fazla tuvalete çıkmaya neden olarak bedende biriken toksin ve yağların atılmasını sağlayacaktır. Bu da hem bağışıklık sisteminin güçlenmesine hem de zayıflamaya yardımcı olmaktadır. 

ZENCEFİLİN CİLDE YARARLARI NELERDİR?

Meskende zencefil ve gibisi doğal gereçler kullanarak hazırlanan peelingler, cildin meyyit hücrelerden arınmasına yarayarak sivilce ve siyah nokta oluşumuna mani olmaktadır. 1 çay kaşığı toz zencefil 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırılıp yüze masaj yaparak 3-4 dakika uygulanması cildin meyyit hücrelerden arınmasını sağlayarak daha canlı ve ferah kalmasına sağlamaktadır. Hazırlanan peelingin nizamlı olarak haftada 2 kere uygulanması sivilcelerin de kurumasına yardımcı olacaktır. ZENCEFİL NASIL KULLANILIR?

Zencefil, kış aylarında soğuk algınlığa karşı kullanılan en tesirli baharatlardandır. 1 Türk kahvesi fincanı balın içerisine 1 tatlı kaşığı bal ve yarım limon eklenerek hazırlanan karışım her sabah tertipli olarak tüketmek boğaz ağrısı ve başka grip ve nezlenin semptomlarını azalttığı görülmektedir. Hazırlanan kürden her sabah 1 tatlı kaşığı tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı beden direncini arttırmaktadır. 

Tekrar bağışıklık sistemin güçlenmesi ve hastalıklara karşı direncin artması için ıhlamur çayı hazırlarken içerisine kibrit kutusu (1 demlik ıhlamur çayı için belirlenen miktar) büyüklüğünde taze zencefil dilimlenerek eklenir ve kaynatılır. Hazırlanan ıhlamur çayı günde 1-2 bardak tüketilmesi önerilmektedir. 

ZENCEFİL ÇAYI NASIL HAZIRLANIR? 

Fındık büyüklüğündeki taze zencefil kabuklarından soyularak 1 bardak suyun içine atılır ve takribi 10 dakika kadar kaynatılır. 10 dakika kaynadıktan sonra limon eklenerek tüketilebilir. Zencefil çayı, bağışıklık sistemini güçlendirerek, kalp ve damar sıhhatini koruduğu, mide hastalıklarını rahatlattığı uzmanlar tarafından aktarılmaktadır. 

ZENCEFİL FİYATLARI

250 gr taze (kök) zencefilin 2020 satış fiyatı 20 TL, 250 gr toz zencefilin 2020 satış fiyatı ise 25 TL'dir. 

5 GR YAŞ (KÖK) ZENCEFİL BESİN PAHALARI

Karbonhidrat (g) 0.89
Protein (g) 0.09
Yağ (g) 0.04
Lif (g) 0.1
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 0.65
Potasyum (mg) 20.75
Kalsiyum (mg) 0.8
Vitamin A (iu) 0
Vitamin C (mg) 0.25
Demir 0.03

Editör: TUNAHAN ERTAN